News: Pershendetje Peja1.com kthehet prap online pas nje pauze te shkurter , se shpejti me risi
October 18, 2018, 11:59:37 AM

* User

Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Reklamat

Forum* Statistic


 • *Total Posts: 7721
 • *Total Topics: 6565
 • *Online Today: 50
 • *Most Online: 108
(January 03, 2012, 08:06:39 AM)
 • *Users: 0
 • *Guests: 8
 • *Total: 8

Author Topic: Kosova pranohet në FIFA  (Read 1290 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Beni

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1522
 • Karma: +0/-0
  • http://www.peja1.com
Kosova pranohet në FIFA
« on: May 13, 2016, 09:49:30 PM »


Infantino ia bën bajat Serbisë: FIFA ka vendosur, kot e keni

 - Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ia ka bërë totalisht bajat Serbisë dhe përfaqësuesit të Federatës së Serbisë në kongresin e 66-të të FIFA-s ku u pranua Kosova.

Kosova u pranua me 80 për qind të votave në FIFA.

Dhe para këtij vendimi të madh, ishte përfaqësuesi i Serbisë ai që ka kritikuar ashpër këtë gjë.

Por, me të përfunduar fjalimi i tij, ka reaguar presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

“I nderuar përfaqësues i federatës Serbe. Të gjithë kanë të drejt të luajnë futboll. Për këtë në fund vendos FIFA dhe kongresi i saj, dhe jo ju”, u shpreh Infantino.

Kështu përfundimisht Serbia dhe përpjekjet e saj kundërshtuese marrin goditjen e nokatutit.

Lexoni poashtu:

Mustafa: Sukseset e Kosovës nuk kanë të ndalur

Thaçi: Talentët nga sot e kanë vendin në kombëtaren e Kosovës

Mediat serbe: "Turp" Kosova pranohet në FIFA

Fadil Vokrri në llogarinë e tij në Facebook, ka zbuluar se çfarë shkruan në flamurin e FIFA-s që ia dhuroi Gianni Infantino pas pranimit të Kosovës në këtë organizatë të madhe të futbollit.

Kosova u bë anëtarja e 210 e FIFA-s, duke u votuar nga 141 shtete anëtare në Kongresin e mbajtur në Meksikë.

Në flamurin e dhuruar nga Infantino për Vokrrin, i urohet mirëseardhje Federatës së Kosovës në FIFA, si anëtarja e 210.

Vokrri pas pranimit në FIFA: I nderuar që e prita këtë ditë

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, pas pranimit të Kosovës në FIFA, ka thënë se është i nderuar që e ka pritur ditën kur kjo gjë të ndodh.

“Me emocion të madh e prita këtë ditë, që futbolli kosovar të pranohet në FIFA. E kam për nder që të jem këtu në emër të vendit tim që për kaq kohë e ka shpresuar këtë ditë”.

***

Me 141 vota pro Kosova pranohet në FIFA. Flamuri i bardhë i fshehur ishte ai i Kosovës. Kosova u bë anëtarja më e re e FIFA-së.

Kongresi i 66-të i FIFA-s, që u mbajt në Meksikë, ka vendosur që përfundimisht që ta pranojë Kosovën si anëtare të saj të re, duke i dhënë fund një periudhe të tmerrshme për futbollin kosovar për ta nisur një epokë të re të ndritshme.

Ky është fjalimi emocionues i Vokrrit në FIFA

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, ka mbajtur një fjalim në kongresin e FIFA-s.

I ftuar nga Gianni Infantino, ai ka dhënë disa fjalë të mëdha.

“Të nderuar, së pari dua të falënderoj këshillin e FIFA-s, që i ka rekomanduar kongresit pranimin e Federatës së Futbollit të Kosovës dhe ajo që të marrë pjesë në kualifikime në Kampionatin Botëror”.

“Shpresoj që para se ju të votoni, t’ju kujtoj që FFK është formuar në vitin 1946 dhe si e tillë ajo ka organizuar kampionatet e veta, duke qenë konform rregullave.

****

Kongresi i FIFA’s tashmë ka nisur diskutimet për pranimin e Kosovës si anëtare të shpesë më të madhe të futbollit.

FIFA, sërish vazhdon punën!

Pas një pauze 30 minuteshe, sërish ka vazhduar punën Kongresi i 66-të i FIFA-s, i cili po mbahet në Meksikë, njofton gazetablic.com

E pranimi i Kosovës do të shqyrtohet në pikën 15.1.

Kongresi i FIFA-s LIVE, shtyhet për 30 minuta, sot vendoset për pranimin e Kosovës

Kongresi i 66’të i FIFA’s shtyhet për 30 minuta.

Në Kongresin e FIFA’s kanë mbetur edhe disa pika për t’u diskutuar, derisa momentalisht gjenden në pikën 11.3

Deri këtu ka mbërritur kongresi i FIFA-s

Kongresi i FIFA-s ka mbërritur në pikën e 11-të të rendit të ditës, ndërsa votimi i Kosovës është në pikën e 15-të.

Nëse Kosova pranohet në FIFA, Fadil Vokrri do të vendos flamurin e Kosovës në mesin e flamujve të shteteve tjera anëtare.
Për dallim nga Kongresi i UEFA-s, votimi në Kongresin e FIFA-s për çështjen e pranimit të Kosovës, do të jetë i hapur.

Ndryshime në Kongres, lajm i mirë për Kosovën

Në Kongresin e FIFA’s, janë të pranishme 207 federata nga gjithsej 209 anëtare, 205 kanë të drejtë vote.

FIFA ka bërë të ditur se në Kongresin e 66’të janë të pranishme 207 shtete, prej të cilave 205 kanë të drejtë vote

Kosovës do t’i mjaftojë shumica e thjeshtë, për t’u bërë pjesë e FIFA’s, pra 51 për qindëshi ose 103 vota nga 205 të mundshme.

FIFA e konfirmon: Kosova në pikën 15 të Kongresit

FIFA e ka konfirmuar se rasti i pranimit të Kosovës do të jetë në pikën e 15-të të Kongresit, i cili po mbahet në Meksikë.

Kongresi i FIFA-s LIVE, vendoset për pranimin e Kosovës

Kongresi i FIFA-s pritet të fillojë pas pak minutash dhe aty pritet të vendoset për pranimin e Kosovës.

Përmes këtij linku, të cilin e ka publikuar FIFA në kanalin e saj zyrtar në Youtube, mund ta shihni direkt Kongresin e FIFA-s, i cili po mbahet në Meksikë. 

Radio Dukagjini

Euro 2016


Image and video hosting by TinyPic

Peja1 Per Android

Facebook

Reklamat

Kalendari

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31