News: Pershendetje Peja1.com kthehet prap online pas nje pauze te shkurter , se shpejti me risi
October 17, 2018, 07:30:48 PM

* User

Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Reklamat

Forum* Statistic


 • *Total Posts: 7721
 • *Total Topics: 6565
 • *Online Today: 24
 • *Most Online: 108
(January 03, 2012, 08:06:39 AM)
 • *Users: 0
 • *Guests: 12
 • *Total: 12

Author Topic: Hashim Thaçi fuqizoi strukturat paramilitare në veri të vendit  (Read 1180 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Beni

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1522
 • Karma: +0/-0
  • http://www.peja1.com


Intervistë me Zafir Berishën, deputet nga Nisma për Kosovën

“Në veri të vendit, nuk është duke u bërë fjalë për shuarje të strukturave paralele, por fjala është për strukturim të njësive paramilitare serbe për “Krimen Ukrainase” , me një fjalë, krijimi i parakushteve, që atë pjesë të mos e kontrollojë kurrë Prishtina. Dhe kjo është dhurata më e poshtër që Hashim Thaçi ia ka bërë këtij vendi”, ka thënë deputeti i Nismës, Zafir Berisha.

“Bota sot”: Z. Berisha, riformatizimi i Qeverisë duke mbetur kështu vetëm në kuadrin e plotësimeve. Pse sipas jush kanë ndodhur këto stopime?

Zafir Berisha: Nuk është pritur ndonjë rifaormatizim i Qeverisë, për shkak se fjala ka qenë që të lëvizin disa figura të “forta”, brenda partisë dhe liderët e partive në koalicion nuk e kanë pasur atë guxim edhe përkundër se është treguar performancë, shumë e dobët thuajse në të gjitha ministritë.

“Bota sot”: Ju jeni kundër, si parti ndaj marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e zi. Po cila është zgjidhja, që ju si parti apo edhe si opozitë ofroni?

Zafir Berisha: Mendoj, se Kosova duhet t’i kthehet vetvetes, që ta shkarkojë këtë komision, që është marrë me këtë çështje dhe të emëroj një komision tjetër, i cili nuk do t’i bënte gabimet që e i ka bërë komisioni i Mehës.
“Bota sot”: Është deklaruar nga opozita se nuk do ta lejojë në Kuvend ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion? A do të thotë kjo, që opozita është kundër liberalizimit të vizave, pasi kjo marrëveshje është kusht për liberalizim?

Zafir Berisha: Mendoj, se liberalizimi vizave nuk ka të bëjë asgjë me demarkacionin edhe nëse është thënë nga zyrtarë evropian dyshoj, se janë ndikuar nga qeveritarët sadistë të Kosovës, sepse ne kemi, vende që janë bërë pjesë e BE-së, si Sllovenia e Kroacia që ende kanë konteste mes vete, rreth vijës kufitare. Në anën tjetër, është jo korrekte dhe jo demokratike, që në vende të gjora si Kosova, e cila qeveriset nga mafia politike ta kushtëzosh në këtë forme me falje tokash. 

Radio Dukagjini

Euro 2016


Image and video hosting by TinyPic

Peja1 Per Android

Facebook

Reklamat

Kalendari

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31