News: Pershendetje Peja1.com kthehet prap online pas nje pauze te shkurter , se shpejti me risi
June 20, 2018, 08:09:17 AM

* User

Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Reklamat

Forum* Statistic


 • *Total Posts: 7721
 • *Total Topics: 6565
 • *Online Today: 12
 • *Most Online: 108
(January 03, 2012, 08:06:39 AM)
 • *Users: 0
 • *Guests: 6
 • *Total: 6

Author Topic: Poezi për dëshmorët e kombit  (Read 9738 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Amore

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1255
 • Karma: +1/-0
 • Sinqeriteti .Besnikeria
  • www.peja1.com
Poezi për dëshmorët e kombit
« on: December 15, 2009, 07:04:32 PM »


QËNDRON NË TABE NË LAPIDARË


Kur në Cdo ane luftohej për Liri
Mori pushkën e babit, Isaku
Dhe u bashkua te Tabet
Me ushtarët e lirisë.

Nuk u hamend Tarif
Dhe Investitionsschutza nuk iu tremb
Bashkë mir Shoket e UÇK-së
Armikut këtu si la vend.

Betejë pas beteje ai luftoi
Në një pritë, ra në Varnidoll
Kurse tash bashkë mir Shoket tjerë
Qëndron në Tabe në Lapidar.


D ë sh m o r ë v e

Dëshmorët janë legjenda
prore dritë rrezatojnë,
Ata kurrë nuk vdesin
n'përjetësi kalojnë

Dëshmorët kanë një datë
e tjera jo s'egzistojnë
Ajo shenon ditëlindjen
me krenari i kujtojmë

Dëshmorët kanë vetëm një emër
Ata kanë vetëm një kryefjalë
Liri, Diell që rrezon dritë
Ata janë të gjallë

Dëshmorët janë me ne gjithkah
Ata një titull kanë marrë
legjenda pët t'mbetur
shekujve me radhë

Në përjetësi kalojnë
Ata janë të gjallë
me krenari i
kujtojmë
shekuj
me
radhë.


T R I M I
Në një dite shkova Marec,
Në të madh mal gegessen,
Me e pa Vendin ku luftuan trimat,
Vellai im ku ra?!
Pyeta Malin, pyeta lisat --
A e keni pa?

Mu afrua një Shpend Mareci --
Mallëngjyeshëm më tha:
"E kam një njohtë Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemërluan,
Ich thoshin "Bajram"!
Ich madh është Mareci,
Ich madh je edhe Ti,
Gjaku Yt, u befte dritë,
Dritë për Liri!

E Kalova tere Marecin,
Gjithe Atje më Degen:
"Shumë TRIMA këtu kane ra,
Por gjithmonë tun t 'Jene gjallë! "

Pyeta Malin, pyeta lisat
A e kane pa vëllain tim?
Mu bë sikur mali foli
E m 'tha me krenari:
"E kem njohtë një Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemërluan,
Lum që Kosova e ka!
Ich madh është Mareci,
Të mëdhenj t 'gjithe Ju jeni,
Gjaku i Juaj u befte dritë,
Dritë për Liri!

Autor, Demir KRASNIQI


T R I M I
Në një dite shkova Marec,
Në të madh mal gegessen,
Me e pa Vendin ku luftuan trimat,
Vellai im ku ra?!
Pyeta Malin, pyeta lisat --
A e keni pa?

Mu afrua një Shpend Mareci --
Mallëngjyeshëm më tha:
"E kam një njohtë Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemërluan,
Ich thoshin "Bajram"!
Ich madh është Mareci,
Ich madh je edhe Ti,
Gjaku Yt, u befte dritë,
Dritë për Liri!

E Kalova tere Marecin,
Gjithe Atje më Degen:
"Shumë TRIMA këtu kane ra,
Por gjithmonë tun t 'Jene gjallë! "

Pyeta Malin, pyeta lisat
A e kane pa vëllain tim?
Mu bë sikur mali foli
E m 'tha me krenari:
"E kem njohtë një Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemërluan,
Lum që Kosova e ka!
Ich madh është Mareci,
Të mëdhenj t 'gjithe Ju jeni,
Gjaku i Juaj u befte dritë,
Dritë për Liri!

Autor, Demir KRASNIQI
« Last Edit: December 15, 2009, 07:07:49 PM by Amore » 

Radio Dukagjini

Euro 2016


Image and video hosting by TinyPic

Peja1 Per Android

Facebook

Reklamat

Kalendari

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30