News:
May 03, 2016, 03:25:37 PM

* User

Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Reklamat

Forum* Statistic


 • *Total Posts: 7701
 • *Total Topics: 6544
 • *Online Today: 19
 • *Most Online: 108
(January 03, 2012, 08:06:39 AM)
 • *Users: 0
 • *Guests: 17
 • *Total: 17

Author Topic: Poezi pėr dėshmorėt e kombit  (Read 7317 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Amore

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1255
 • Sinqeriteti .Besnikeria
  • www.peja1.com
Poezi pėr dėshmorėt e kombit
« on: December 15, 2009, 07:04:32 PM »


QĖNDRON NĖ TABE NĖ LAPIDARĖ


Kur nė Cdo ane luftohej pėr Liri
Mori pushkėn e babit, Isaku
Dhe u bashkua te Tabet
Me ushtarėt e lirisė.

Nuk u hamend Tarif
Dhe Investitionsschutza nuk iu tremb
Bashkė mir Shoket e UĒK-sė
Armikut kėtu si la vend.

Betejė pas beteje ai luftoi
Nė njė pritė, ra nė Varnidoll
Kurse tash bashkė mir Shoket tjerė
Qėndron nė Tabe nė Lapidar.


D ė sh m o r ė v e

Dėshmorėt janė legjenda
prore dritė rrezatojnė,
Ata kurrė nuk vdesin
n'pėrjetėsi kalojnė

Dėshmorėt kanė njė datė
e tjera jo s'egzistojnė
Ajo shenon ditėlindjen
me krenari i kujtojmė

Dėshmorėt kanė vetėm njė emėr
Ata kanė vetėm njė kryefjalė
Liri, Diell qė rrezon dritė
Ata janė tė gjallė

Dėshmorėt janė me ne gjithkah
Ata njė titull kanė marrė
legjenda pėt t'mbetur
shekujve me radhė

Nė pėrjetėsi kalojnė
Ata janė tė gjallė
me krenari i
kujtojmė
shekuj
me
radhė.


T R I M I
Nė njė dite shkova Marec,
Nė tė madh mal gegessen,
Me e pa Vendin ku luftuan trimat,
Vellai im ku ra?!
Pyeta Malin, pyeta lisat --
A e keni pa?

Mu afrua njė Shpend Mareci --
Mallėngjyeshėm mė tha:
"E kam njė njohtė Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemėrluan,
Ich thoshin "Bajram"!
Ich madh ėshtė Mareci,
Ich madh je edhe Ti,
Gjaku Yt, u befte dritė,
Dritė pėr Liri!

E Kalova tere Marecin,
Gjithe Atje mė Degen:
"Shumė TRIMA kėtu kane ra,
Por gjithmonė tun t 'Jene gjallė! "

Pyeta Malin, pyeta lisat
A e kane pa vėllain tim?
Mu bė sikur mali foli
E m 'tha me krenari:
"E kem njohtė njė Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemėrluan,
Lum qė Kosova e ka!
Ich madh ėshtė Mareci,
Tė mėdhenj t 'gjithe Ju jeni,
Gjaku i Juaj u befte dritė,
Dritė pėr Liri!

Autor, Demir KRASNIQI


T R I M I
Nė njė dite shkova Marec,
Nė tė madh mal gegessen,
Me e pa Vendin ku luftuan trimat,
Vellai im ku ra?!
Pyeta Malin, pyeta lisat --
A e keni pa?

Mu afrua njė Shpend Mareci --
Mallėngjyeshėm mė tha:
"E kam njė njohtė Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemėrluan,
Ich thoshin "Bajram"!
Ich madh ėshtė Mareci,
Ich madh je edhe Ti,
Gjaku Yt, u befte dritė,
Dritė pėr Liri!

E Kalova tere Marecin,
Gjithe Atje mė Degen:
"Shumė TRIMA kėtu kane ra,
Por gjithmonė tun t 'Jene gjallė! "

Pyeta Malin, pyeta lisat
A e kane pa vėllain tim?
Mu bė sikur mali foli
E m 'tha me krenari:
"E kem njohtė njė Major Trimin --
Muharrem Ibrahimin,
Ish fisnik zemėrluan,
Lum qė Kosova e ka!
Ich madh ėshtė Mareci,
Tė mėdhenj t 'gjithe Ju jeni,
Gjaku i Juaj u befte dritė,
Dritė pėr Liri!

Autor, Demir KRASNIQI
« Last Edit: December 15, 2009, 07:07:49 PM by Amore »

 

Radio Dukagjini

Peja1 Per Android

Facebook

Reklamat

Kalendari

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Postimet e Fundit

xx10 njerėzit qė u varrosėn tė gjallė, por qė mbijetuan – kjo ėshtė historia e tyr
Posted by: Beni, May 02, 2016, 01:14:47 PM
Replies: 0

Board: Kuriozitete
Views: 20
Ideja e tė varrosurit pėr sė gjalli ėshtė njė frikė universale. Tė zgjohesh duke e gjetur veten tė bllokuar nėn tokė ėshtė pothuajse njė dėnim me vdekje. Kėto histori janė tregime tė mrekullueshme mbijetese dhe qė tregojnė se sa ėshtė nė gjendje tė mbajė trupi i njeriut.

Philomele Jonetre

Philomele Jonetre, njė 24-vjeēare franceze, ishte sėmurė nga kolera nė vitin 1867. Pas iu dhanė ritet e fundit nga prifti kur ajo u deklarua e vdekur u vendos qė tė varrosej. Kur gropė-gėrmuesit e futėn arkivolin e Philomele nė varr, pas njė ore ata dėgjuan disa tė trokitura.

Pasi e nxorėn nga varri ata thirrėn njė mjek, qė ishte i aftė ta bėnte mirė atė pasi i dėgjoi tė rrahurat e zemrės shumė tė lehta. Ajo arriti tė jetojė edhe njė ditė, para se tė vdiste realisht.

Burri nga Ferraz de Vasconelos

Njė grua qė jetonte nė periferi tė Sao Paulos, u shokua nė vitin 2012 kur vizitoi varrin e familjes dhe u bė dėshmitare e njė pamjeje vėrtetė shokuese. Pranė varrit, ajo pa njė njeri qė po pėrpiqej tė dilte nga varri i tij. Disa punėtorė arritėn ta nxirrnin tė gjithė personin nga gropa. Mjekėt e dėrguan nė spital. Askush nuk e mori vesh se si pėrfundoi i varrosur pėr sė gjalli, por policia arriti nė pėrfundimin se atė e kishin rrahur gati pėr vdekje.

Foshnja nga Dongong e Kinės

Kur Lu Xiayun nga provinca Dongong e Kinės lindi fėmijėn e saj, fėmija nuk jepte shenja jeta dhe tė gjithė menduan se ishte i vdekur. Megjithatė bashkėshorti i Lu-sė nuk u dorėzua dhe shkoi menjėherė tė thėrriste ambulancėn. E ėma e Lu gjatė kėsaj kohe varrosi fėmijėn nė oborr. Kur burri i Xiayn u kthye, ai e nxori fėmijėn nga gropa dhe pa qė kishte akoma shenja jete. Fėmija vdiq pas tre ditėsh nė spital pasi ēifti nuk kishte para tė paguante faturat.

Mike Meaney

Mike Meaney ėshtė pak ndryshe nė kėtė listė. Irlandezi varrosi veten pėr sė gjalli pėr tė bėrė njė lloj magjie. Ai qėndroi nė gropė pėr 61 ditė, pa vdekur si dhe pa pėrfunduar nė ēmendinė gjithashtu. Meaney nuk ėshtė i vetmi qė e ka performuar kėtė akt.

Digger O’Dell u pėrpoq tė thyente rekordin botėror tė tij pėr tė qėndruar mė shumė se 61 ditė. Nė arkivolin e tij Meanye bėri njė vrimė qė tė mos vdiste nga dioksidi i karbonit. Nga kjo vrimė miqtė e tij i jepnin ujė dhe ushqim. Gjithashtu pėrdori syze qė tė mos i vriteshin sytė nga dielli. Ai njihet nė librin e Rekordeve Gines.

Antony Britton

Ndėrsa Mike Meaney-n e ndihmonin tė gjithė dhe ishte nė mbikėqyrje tė plotė nga miqtė e tij, ka disa “magjistarė” tė tjerė qė arrijnė tė dalin nga varret e tyre pa ndihmė.

Njė prej tyre ėshtė Antony Britton i cili pothuajse humbi jetėn nė kėtė numėr. Ai u varros 2 metra nėn tokė. Vendosi pranga, por nė vend qė tė vendosej brenda njė arkivoli, ai u fut direkt nė dhe. 9 minuta pas varrimit Britton ishte ende nėn tokė. Por ishte ekipi i tij qė e nxori vetėm pak momente para se ai tė vdiste. Britton mė vonė tha se krahu i tij ishte bllokuar nga ngjeshja e togės. Aq shumė shtypėse ishte forca e dheut sa ai me zor kishte marrė frymė.

Foshnja nga Compton e Kalifornisė

Kur dy gra po bėnin njė shėtitje me biēikleta nėpėr njė shteg tė Compton tė Kalifornisė nė nėntor tė 2015-s, ata dėgjuan tė qarat e njė fėmijė qė vinte nga nėntoka. Ato njoftuan policinė dhe oficerėt zbuluan njė foshnjė femėr tė vogėl qė ishte vendosur poshtė njė grumbulli asfalti. Foshnja kishte lindur vetėm njė ditė mė parė. Policia arriti tė identifikojė tė ėmėn tė cilėn e arrestuan pėr tentativė vrasjeje me qėllim. Tani fėmija gėzon shėndet tė plotė.

Tom Guerin

Uria nė Irlandė shkaktoi njė sasi tė madhe vdekjesh. Gėrmuesit irlandezė e patėn tė vėshtirė tė gjenin hapėsirė tė bollshme pėr tė varrosur tė gjithė trupat. Ata punonin aq shpejt sa ndonjėherė bėnin dhe gabime.

Siē ishte rasti i djalit 3-vjeēar Tom Guerin, i cili u varros gabimisht pėr sė gjalli, por arriti tė mbijetonte. Guerin e morėn pėr tė vdekur dhe e varrosėn, dhe gjatė varrimit, punėtorėt i thyen pa dashje tė dy kėmbėt e tij me lopatė, megjithatė ai arriti tė dilte nė sipėrfaqe. Disa historianė mendojnė se punėtorėt e kuptuan qė Tom ishte gjallė pasi ulėriti nga dhimbjet kur ata i goditėn kėmbėt me lopatė.

Foshnja nė Tian Dong tė Kinės

Nė maj tė vitit 2015, njė grua po kalonte afėr njė varreze kur dėgjoi tė qarat e njė fėmije qė vinin nga nėntoka. Ajo u afrua dhe pa njė foshnjė tė varrosur pėr sė gjalli. Kur policia erdhi nė vendngjarje ata e transportuan fėmijėn nė njė spital. Historia qė u zbulua mė vonė ishte e tmerrshme. Fėmija kishte lindur me buzė tė ēarė dhe prandaj prindėrit nuk donin ta rrisnin atė, dhe kėshtu e futėn nė njė kuti karton dhe e dėrguan nė varreza.

Natalya Pasternak

Natalya Pasternak ka njė nga historitė mė tė pazakonta nė kėtė listė. E lindur nė Siberi, Pasternak shpesh dilte shėtitje nė pyll me qenin e saj. Njė ditė ajo u pėrball nė pyll me njė ari, i cili e sulmoi duke i lėnduar tė dyja kėmbėt dhe ajo ra pa ndjenja.

Duke menduar qė kishte vdekur, ariu hapi njė gropė tė madhe, dhe e futi aty Pasternak, pėr ta ruajtur mė vonė si ushqim. Pėr fat, gjahtarėt mbėrritėn nė kohė nė vendngjarje dhe e gjetėn Pasternak tė varrosur nėn baltė. Gjahtarėt vranė ariun dhe arritėn tė shpėtojnė Natalyan.

Essie Dunbar

Nė vitin 1915, Essie Dunbar jetonte nė Karolinėn e Jugut. Nė moshėn 30-vjeēare ajo pėsoi njė atak epileptik. Doktorėt e deklaruan tė vdekur dhe pėrgatitėn varrimin e saj. Motra e Dunbar donte tė ishte e pranishme kėshtu qė kisha zgjati shėrbimet nė dėshirė tė saj. Edhe pse motra e Dunbar nuk erdhi nė kohė, pastorėt vendosėn tė vazhdonin me procesin e varrimit.

Por pak kohė pasi gėrmuesit kishin pėrfunduar futjen e arkivolit nė varr, motra e Dunbar mbėrriti dhe u lut qė ta zhvarrosnin edhe njėherė motrėn e saj nė mėnyrė qė ta shihte pėr herė tė fundit. Dunbar u zgjua dhe i qeshi tė motrės. Tė gjithė u shokuan dhe vrapuan duke menduar se ishte fantazmė.

Por Dunbar kėrkoi t’i bindte tė gjithė se ishte e gjallė.

Megjithatė pėr 4 vite rresht banorėt e zonės mendonin se ajo ishte fantazmė. Pavarėsisht kėsaj Essie Dunbar e vazhdoi jetėn e qetė nė Karolinėn e Jugut deri nė vdekjen e saj tė vėrtetė nė vitin 1962.
xxDėshmia e kėngėtares seksi: Ja kush ėshtė politikani shqiptar qė mė dhuroi apart
Posted by: Mc-LindY, April 14, 2016, 01:52:04 PM
Replies: 0

Board: V.I.P LAJME
Views: 92


Iva Aliko ėshtė njė vajzė seksi nga Tirana, qė tashmė po kėrkon tė hyjė nė rrugėn e muzikės. Ėshtė e hapur pėr tė folur pėr gjithēka i ndodh nė jetėn e saj tė ekspozuar tani, pasi dėshiron tė bėjė karrierė si showgirl. 23-vjeēarja bionde e ka nisur me modėn, baletin, prezantimin dhe po investon pėr tė ēarė nė muzikė.
Mė format bombastike tė trupit ajo pėrballet sa me ngacmimet aq edhe me dyshimin e tė tjerėve, pėr tė mėsuar se ēfarė ka origjinale dhe ēfarė e ka nė sajė tė ndėrhyrjeve estetike.
Njė prej tyre ishte dhe Shota Baraliu, e cila e preku “live” Ivėn nė programin e ri “Rrokum” tė Kastro Zizos. Por si ndihet ajo pėrballė burrave tė rėndėsishėm tė biznesit dhe politikės e pėrfitimet materiale prej tyre i rrėfen nė kėtė intervistė tė hapur pėr “Story”.

Komentohesh si vajza mė seksi qė po pushton rrjetet sociale me fotot provokuese. Ti vetė me cilėn pjesė tė trupit mburresh?

Nuk mund tė veēoj ndonjė pjesė tė trupit tim. Tė qenurit seksi qėndron nė totalin e fizikut qė kam. Pėr mua pjesa mė seksi e trupit ėshtė ajo qė preket mė shumė.

Me cilėn femėr VIP tė huaj e krahason veten?

Nuk mė pėlqejnė krahasimet. Nė pėrgjithėsi nuk bėj krahasime.

Personave qė duan tė provojnė me prekje origjinalitetin e aseteve tė tua fizike si u pėrgjigjesh?

Jam e hapur tek kjo pjesė. Ėshtė diēka faktike qė unė e kam bėrė dhe “live” nė emisione televizive.

Ndėrkohė synon karrierė si kėngėtare, po cila ėshtė muzika qė tė ēmend?

Nė pėrgjithėsi mė pėlqejnė tė gjitha rrymat muzikore. Nuk mund tė veēoj ndonjė muzikė qė mė ēmend.

Mashkulli mė seksi nė muzikėn shqiptare kush ėshtė?

Nė muzikėn shqiptare s’kam ndonjė preferencė tė gjinisė mashkullore, pėr ta pėrkufizuar “seksi”.Rivalja jote mė e fortė nė muzikė?

Nuk i shoh si rivale vajzat e tjera, pėrkundrazi me pjesėn mė tė madhe kam miqėsi.

Propozimi mė i fortė qė tė kanė bėrė dhe nga kush?

Propozimi mė i fortė ka qenė nga njė sheik, i cili ishte i vjetėr nė moshė, por qė kishte njė djalė “super sexy”, dhe mė tundoi ideja qė unė do tė ballafaqohesha me tė ēdo ditė.

Pate diēka me sheikun apo me djalin e tij?

Jo nuk pata diēka, por jemi nė kontak. Flasim vazhdimisht.

Mund tė keni diēka nė tė ardhmen?

Pse jo?! Ndoshta.

Marrėdhėniet me meshkujt si i ke, numėron shumė histori?

Nuk numėroj shumė histori.

Cilėt meshkuj tė tėrheqin?

Mė tėrheqin meshkujt me karakter tė fortė, e qė janė dikushi nė jetė.

Nė shtrat si sillesh?

Nė shtrat jam pasionante. Pra jam shumė e mirė nė krevat.

Ēfarė tė ofrojnė ata?

Shumė gjėra mė ofrojnė, si dashuri ashtu dhe gjėra materiale.

Njė dhuratė super e shtrenjtė qė ke marrė dhe nga kush?

Ishte njė unazė diamanti shumė e kushtueshme, e porositur posaēėrisht pėr mua me inicialet e mia me vlerė 20 mijė dollarė. Kėtė dhuratė ma bėri i dashuri im biznesmen. Ėshtė i njohur nė fushėn e biznesit, por s’mund ta pėrmend emrin pasi tani jemi ndarė.

Tė tjerė persona tė njohur dhe me pushtet nė Shqipėri tė ngacmojnė?

Po, mes tyre dhe politikanė por nuk dua tė flas e tė pėrmend emra pėr momentin. Ndoshta mė vonė do i bėj publikė emrat e tyre.

Ēfarė tė ofrojnė?

Gjėra materiale, makina dhe shtėpi.

Ke pranuar dhuratė njė shtėpi?

Po, njė apartament dy dhoma e njė kuzhinė nė zonėn Komuna e Parisit nė Tiranė.

Ėshtė politikan i ri nė moshė, apo i vjetėr?

Jo, nuk ėshtė i ri nė moshė.

Kaq tip praktike je nė njė lidhje?

Jam tip praktike. Por ndonjėherė ndihem dhe romantike, por kjo varet nga partneri.
xxOpozita nuk do tė jetė pjesė e formimit tė Asociacionit
Posted by: Mc-LindY, April 14, 2016, 01:33:05 PM
Replies: 0

Board: Lajmet nga Kosova
Views: 73


Partitė opozitare nė Kosovė, Vetėvendosje,  AAK dhe Nisma nuk kanė pėrkrahur idenė e kryeministrit, Isa Mustafa, qė edhe ato tė jenė pjesė e procesit tė formimit tė Asociacionit tė Komunave me shumicė Serbe.
Nė Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), vlerėsojnė se mė kėtė marrėveshje ėshtė shkelur Kushtetuta dhe se nuk mund tė korrigjohen gabimet e bėra me hartimin e njė statuti.

Muharrem Nitaj, anėtar i kryesisė dhe zėdhėnės i AAK-sė, ka thėnė pėr lajmi.net se para hartimit tė statutit duhet tė rishikohet marrėveshja.
“Kushtetuta ėshtė cenuar nė ēdo nen tė saj me marrėveshjen e nėnshkruar, prandaj ėshtė problem qė tė korrigjohet me njė dokument (statuti) qė ėshtė derivat i njė marrėveshjeje antikushtetuese”.

“Ne vlerėsojmė se pėrpara se tė shkruhet statuti, duhet tė rishikohet marrėveshja, qė ajo tė jetė nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe mė pastaj statuti tė [pėrpilohet nė pėrputhje me marrėveshjen”, ka thėnė Nitaj.

Edhe partia tjetėr opozitare Nisma pėr Kosovėn ka kėrkuar qė Qeveria tė tėrhiqet nga dy marrėveshjet e bėra pėr Asociacionin dhe Demarkacionin me Malin e Zi dhe tė jep dorėheqje.

“Besoje qė qėndrimi i Nismės ėshtė i qartė lidhur me marrėveshjet qė kjo Qeveri  i ka nėnshkruar dhe qėndrojmė atu, qė pėrderisa  s’ka tėrheqje tė kėsaj qeverie nga kėto marrėveshje dhe dorėheqje tė kėsaj qeverie atėherė Nisma qėndron nė qėndrimet e veta”, ka thėnė Valdete Bajrami, shefe e grupit parlamentar tė Nismės, pėr lajmi.net.

Ndryshe, marrėveshjet pėr Asociacion dhe ajo pėr Demarkacion e kufirit me Malin e Zi, kundėrshtohen nga partitė opozitare. Nė kundėrshtim tė tyre janė organizuar shumė protesta, e po ashtu edhe pengim tė punės sė Kuvendit.

Pėr Asociacionin ish-presidentja Atifete Jahjaga i ishte drejtuar edhe Gjykatės Kushtetuese, e cila nė vendimin e saj, kishte vlerėsuar se 23 nene tė kėsaj marrėveshje kanė qenė nė kundėrshtim me Kushtetutėn
xxEnca publikon kėngėn e re [video]
Posted by: Mc-LindY, April 08, 2016, 06:23:38 PM
Replies: 0

Board: V.I.P LAJME
Views: 101


Kėngėtarja Enca ka publikuar klipin e kėngės sė saj mė tė re “Dreq”.

Kėnga ritmike vjen pas sukseseve tė hiteve “Goddess” e “Soul Killa”.

https://youtu.be/HSQIN4NdKhg
Pages: [1] 2 3