News: Kosova pranohet ne UEFA dhe FIFA  Urime Kosove
May 25, 2016, 09:39:44 PM

* User

Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Reklamat

Forum* Statistic


 • *Total Posts: 7704
 • *Total Topics: 6547
 • *Online Today: 15
 • *Most Online: 108
(January 03, 2012, 08:06:39 AM)
 • *Users: 0
 • *Guests: 9
 • *Total: 9

Author Topic: Ēfare ėshtė LUTJA?. Disa lutje themelore katolike.  (Read 3133 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Amore

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1255
 • Sinqeriteti .Besnikeria
  • www.peja1.com
Ēfare ėshtė LUTJA?. Disa lutje themelore katolike.
« on: December 17, 2009, 09:01:23 PM »
Lutja ose urata eshte te cuarit e mendjes dhe zemres kah Zoti. Lutja eshte bisede me Zotin. Kur themi lutje, ne bisedojme me Zotin sikur me Atin tone.
Cdo i krishtere eshte i detyruar te lutet, sepse kete na e ka porositur vete Jezu Krishti.

Ne duhet lutemi ose te themi urate:

- ne mengjes, kur te zgjohemi prej gjumi;
- para dhe pas buke;
- para dhe pas pune;
- kur te nisemi per rruge;
- nder nevoja tona;
- nder tundime;
- para se te bijme ne shtrat;
- gjate meshes etj.


Lutja me e mira eshte kur ne te gjithe se bashku, si femije te Zotit: si vellezer dhe motra e levdojme Zotin me mendje, me zemer dhe me zerin tone, duke percjelle me vemendje e pershpirteri lutjet dhe fjalen e Zotit, si dhe duke kenduar kenge te pershpirtshme, te cilat i ka caktuar Kisha.

 

Radio Dukagjini

Peja1 Per Android

Facebook

Reklamat

Kalendari

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Postimet e Fundit

xxShala: Para ndeshjes nė Kroaci, Arkani na i ka treguar armėt nė tunel
Posted by: Beni, May 15, 2016, 10:05:25 AM
Replies: 0

Board: Lajmet nga Kosova
Views: 67Ish futbollisti i Dinamos sė Zagrebit, shqiptari Kujtim Shala, ka zbuluar pėr mediat kroate detaje tė reja tė ndeshjes sė ndėrprerė futbollistike nė mes tė Dinamos dhe Cėrvena Zvezdės, nė stadiumin e Maksimirit me 13 maj tė vitit 1990.

“Ajo ndeshje ka qenė fillimi i fundit tė Jugosllavisė. Ėshtė historike pėr shkak se “ushtarėt trima” me ndihmėn e policisė kanė marrė pjesė nė shkeljen e krenarisė kroate. Sinqerisht, edhe para se tė mbėrrija nė stadium e kam ndjerė se ndeshja nuk do tė luhej, pėr shkak se trazirat filluan shumė herėt dhe mund tė nuhatej tensioni”, ka thėnė Shala pėr mediat kroate.

Ai pėr shkak tė pezullimit nuk ishte nė pėrbėrje tė ekipit tė Dinamos pėr ndeshjen e asaj dite.

“Falė Zotit qė atė ditė nuk isha nė terren. Ndonjėherė e pyes veten se si do tė reagoja unė nėse polici do tė mė kishte goditur me shkop, ashtu siē ishte abuzuar me Zvonimir Boban-in? E kam parė se si ai duke tentuar ta shpėtojė njė tė afėrm nga policia brutale, mori goditje me shkop nė kokė dhe shpinė, dhe natyrisht se e kam parė edhe sulmin e tij ndaj atij polici. Mė pas kam dėgjuar se si polici nė fjalė pėr pak sa nuk ka qėlluar me armė nė drejtim tė Zvonimirit, dhe kur kjo mė kujtohet, filloj tė dridhem”, ka shtuar Shala.

Portali serb apo ashtu shkruan se si ish futbollisti shqiptar, Kujtim Shala ka treguar se si para ndeshjes, nė tunel ka pėrjetuar njė takim tė pakėndshėm me delegacionin e Cėrvena Zvezdės.

“Mė ėshtė dashur ta pres prezantuesin radiofonik Tomiq dhe mė kujtohet qė nė tunel e kam takuar delegacionin e Zvezdės, nė tė cilin ishte edhe Zhelko Raznjatoviq – Arkan. Mė besoni, nuk ka qenė aspak e kėndshme kur Arkani na tregoi se si nėn xhaketėn e tij kishte njė rryp me dy armė. Atė skenė nuk do ta harroj kurrė”, citohet tė ketė thėnė Shala, shkruan Novosti.


https://youtu.be/En6wViD1jtY
xxKosova pranohet nė FIFA
Posted by: Beni, May 13, 2016, 09:49:30 PM
Replies: 0

Board: Lajmet nga Kosova
Views: 55Infantino ia bėn bajat Serbisė: FIFA ka vendosur, kot e keni

 - Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ia ka bėrė totalisht bajat Serbisė dhe pėrfaqėsuesit tė Federatės sė Serbisė nė kongresin e 66-tė tė FIFA-s ku u pranua Kosova.

Kosova u pranua me 80 pėr qind tė votave nė FIFA.

Dhe para kėtij vendimi tė madh, ishte pėrfaqėsuesi i Serbisė ai qė ka kritikuar ashpėr kėtė gjė.

Por, me tė pėrfunduar fjalimi i tij, ka reaguar presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

“I nderuar pėrfaqėsues i federatės Serbe. Tė gjithė kanė tė drejt tė luajnė futboll. Pėr kėtė nė fund vendos FIFA dhe kongresi i saj, dhe jo ju”, u shpreh Infantino.

Kėshtu pėrfundimisht Serbia dhe pėrpjekjet e saj kundėrshtuese marrin goditjen e nokatutit.

Lexoni poashtu:

Mustafa: Sukseset e Kosovės nuk kanė tė ndalur

Thaēi: Talentėt nga sot e kanė vendin nė kombėtaren e Kosovės

Mediat serbe: "Turp" Kosova pranohet nė FIFA

Fadil Vokrri nė llogarinė e tij nė Facebook, ka zbuluar se ēfarė shkruan nė flamurin e FIFA-s qė ia dhuroi Gianni Infantino pas pranimit tė Kosovės nė kėtė organizatė tė madhe tė futbollit.

Kosova u bė anėtarja e 210 e FIFA-s, duke u votuar nga 141 shtete anėtare nė Kongresin e mbajtur nė Meksikė.

Nė flamurin e dhuruar nga Infantino pėr Vokrrin, i urohet mirėseardhje Federatės sė Kosovės nė FIFA, si anėtarja e 210.

Vokrri pas pranimit nė FIFA: I nderuar qė e prita kėtė ditė

Presidenti i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri, pas pranimit tė Kosovės nė FIFA, ka thėnė se ėshtė i nderuar qė e ka pritur ditėn kur kjo gjė tė ndodh.

“Me emocion tė madh e prita kėtė ditė, qė futbolli kosovar tė pranohet nė FIFA. E kam pėr nder qė tė jem kėtu nė emėr tė vendit tim qė pėr kaq kohė e ka shpresuar kėtė ditė”.

***

Me 141 vota pro Kosova pranohet nė FIFA. Flamuri i bardhė i fshehur ishte ai i Kosovės. Kosova u bė anėtarja mė e re e FIFA-sė.

Kongresi i 66-tė i FIFA-s, qė u mbajt nė Meksikė, ka vendosur qė pėrfundimisht qė ta pranojė Kosovėn si anėtare tė saj tė re, duke i dhėnė fund njė periudhe tė tmerrshme pėr futbollin kosovar pėr ta nisur njė epokė tė re tė ndritshme.

Ky ėshtė fjalimi emocionues i Vokrrit nė FIFA

Kryetari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri, ka mbajtur njė fjalim nė kongresin e FIFA-s.

I ftuar nga Gianni Infantino, ai ka dhėnė disa fjalė tė mėdha.

“Tė nderuar, sė pari dua tė falėnderoj kėshillin e FIFA-s, qė i ka rekomanduar kongresit pranimin e Federatės sė Futbollit tė Kosovės dhe ajo qė tė marrė pjesė nė kualifikime nė Kampionatin Botėror”.

“Shpresoj qė para se ju tė votoni, t’ju kujtoj qė FFK ėshtė formuar nė vitin 1946 dhe si e tillė ajo ka organizuar kampionatet e veta, duke qenė konform rregullave.

****

Kongresi i FIFA’s tashmė ka nisur diskutimet pėr pranimin e Kosovės si anėtare tė shpesė mė tė madhe tė futbollit.

FIFA, sėrish vazhdon punėn!

Pas njė pauze 30 minuteshe, sėrish ka vazhduar punėn Kongresi i 66-tė i FIFA-s, i cili po mbahet nė Meksikė, njofton gazetablic.com

E pranimi i Kosovės do tė shqyrtohet nė pikėn 15.1.

Kongresi i FIFA-s LIVE, shtyhet pėr 30 minuta, sot vendoset pėr pranimin e Kosovės

Kongresi i 66’tė i FIFA’s shtyhet pėr 30 minuta.

Nė Kongresin e FIFA’s kanė mbetur edhe disa pika pėr t’u diskutuar, derisa momentalisht gjenden nė pikėn 11.3

Deri kėtu ka mbėrritur kongresi i FIFA-s

Kongresi i FIFA-s ka mbėrritur nė pikėn e 11-tė tė rendit tė ditės, ndėrsa votimi i Kosovės ėshtė nė pikėn e 15-tė.

Nėse Kosova pranohet nė FIFA, Fadil Vokrri do tė vendos flamurin e Kosovės nė mesin e flamujve tė shteteve tjera anėtare.
Pėr dallim nga Kongresi i UEFA-s, votimi nė Kongresin e FIFA-s pėr ēėshtjen e pranimit tė Kosovės, do tė jetė i hapur.

Ndryshime nė Kongres, lajm i mirė pėr Kosovėn

Nė Kongresin e FIFA’s, janė tė pranishme 207 federata nga gjithsej 209 anėtare, 205 kanė tė drejtė vote.

FIFA ka bėrė tė ditur se nė Kongresin e 66’tė janė tė pranishme 207 shtete, prej tė cilave 205 kanė tė drejtė vote

Kosovės do t’i mjaftojė shumica e thjeshtė, pėr t’u bėrė pjesė e FIFA’s, pra 51 pėr qindėshi ose 103 vota nga 205 tė mundshme.

FIFA e konfirmon: Kosova nė pikėn 15 tė Kongresit

FIFA e ka konfirmuar se rasti i pranimit tė Kosovės do tė jetė nė pikėn e 15-tė tė Kongresit, i cili po mbahet nė Meksikė.

Kongresi i FIFA-s LIVE, vendoset pėr pranimin e Kosovės

Kongresi i FIFA-s pritet tė fillojė pas pak minutash dhe aty pritet tė vendoset pėr pranimin e Kosovės.

Pėrmes kėtij linku, tė cilin e ka publikuar FIFA nė kanalin e saj zyrtar nė Youtube, mund ta shihni direkt Kongresin e FIFA-s, i cili po mbahet nė Meksikė.
xxSuper lajm: Kosova pranohet nė UEFA
Posted by: Beni, May 03, 2016, 06:49:07 PM
Replies: 0

Board: Lajmet nga Kosova
Views: 89Kosova pranohet nė UEFA, e cila merr 28 vota pro aq sa i duheshin pėr t’u pranuar nė asociacionin mė tė lart evropian, UEFA. 24 vota ishin kundėr dhe 2 abstenime.

Nė Kongresin e UEFA-s u vendos tė shkohet me vota tė fshehta, pėr pranimin apo jo tė Kosovės nė kėtė institucion.

Prandaj, 54 Federatat nacionale, pjesė e UEFA-s, janė duke i dhėnė votat e tyre pėr momentin. Shpresojmė qė Kosova t’i marrė votat e mjaftueshme pėr pranim nė UEFA.

Pranimi i Kosovės do tė qitet nė votim (LIVE)

UEFA do ta qesė nė votim pranimin e Kosovės, nė Kongresin e UEFA-s, pėrkundėr faktit se nuk kaloi neni famoz, i cili e kushtėzon njė vend tė jetė pjesė e OKB-sė pėr t’u bėrė pjesė e UEFA-s.

Lajm i keq pėr Kosovėn: Nuk kalon neni qė i mundėson Kosovės anėtarėsim nė UEFA

Ndryshimi i nenit famoz qė njė shtet tė jetė pjesė e OKB-sė pėr tė qenė pjesė e UEFA-s nuk ka kaluar, pas votimit tė fshehtė tė realizuar nė Kongresin e UEFA-s.

Janė dhėnė 33 vota pro ndryshimit, qė nuk i plotėson 2/3 e votave tė mjaftueshme nga 54 tė mundshme. Pra, janė nevojitur 36 vota.

Kjo e vėshtirėson pranimin e Kosovės nė UEFA.

Pėr ta parė drejtpėrdrejt nga fillimi kėtė Kongres, Klikoni KĖTU

Vokrri: Ja pse duhet tė pranohet Kosova nė UEFA

Vokrri iu kėrkon anėtarėve tė Kongresit tė UEFA-s tė votojnė pro pranimit tė Kosovės.

Kryetari i Federatės sė Kosovės, Fadil Vokrri ka mbajtur njė fjalim para tė pranishmėve nė Kongresin e 40-tė tė UEFA-s.

Ai iu tha tė pranishmėve se ēfarė mesazhi po dėrgojnė te sportistėt e rinj tė Kosovės, nėse nuk e pranojnė Kosovėn nė UEFA. Vokrri ka pėrmendur edhe marrėveshjen Kosovė-Serbi, pėr mos pengim tė kėsaj tė fundit tė pranimit tė sportit kosovar nė arenėn ndėrkombėtare.

“Krejt federata janė pranuar pėrveē futbollit. 60 pėrqind e popullit tonė ėshtė mė e re se 16 vjet. Unė nėnshkrua marrėveshje mes Kosovės dhe Serbisė sipas saj anėtarėsimi i Kosovės nuk pengon. Ju lus qė tė votoni pėr anėtarėsimin tonė pėr shkak tė rinisė sonė”, ka thėnė Vokrri.

Kryetari i FFK-sė iu ka bėrė apel tė pranishmėve qė tė votojnė pro vendimit pėr pranim tė Kosovės, pasi e meriton tė jetė pjesė e saj.

Delegacioni kosovar nuk do tė marrė pjesė nė vazhdimin e kongresit pėr pranimin e Kosovės nė UEFA, kėtė vendim e ka marrė presidenti i UEFA-sė.

Kėtė vendim presidenti i shtėpisė mė tė madhe tė futbollit nė Evropė e ka marrė pas pėrfundimit tė fjalimit tė kryetarit tė FFK-sė, Fadil Vokrri, i cili kėrkoi qė futbolli kosovar, ndėr sportet e vetme tė pa pranuara ndėrkombėtarisht, tė pranohet dhe tė gėzojė tė drejtat e njėjta me shtet fqinje.

Kongresi para pak ēastesh votoi kundėr ndryshimit tė statutit qė parasheh se nė UEFA mund tė pranohen vendet qė janė tė njohura nga Kombet e Bashkuara si shtete tė pavarura.

Karadzic: Kosova nuk i plotėson kushtet pėr pranim nė UEFA

Pas fjalimit te Fadil Vokrrit nė Kongresin e UEFA-sė, i cili kėrkoi qė Kosova tė pranohet nė UEFA, i menjėhershme ka qenė reagimi i kreut te Federatės serbe, Tomislav Karadzic.

Ai thotė se politika ėshtė pėrzierė nė sport dhe unė po e mbrojė futbollin nga politika.

Ai tha se “jam kundėr njė federatė qė nuk i plotėson kushtet pėr pranim nė UEFA”.
UEFA voton amendamentet, pėrfiton Kosova

UEFA ėshtė duke i ndryshuar disa amendamente, pėr t’i harmonizuar me ato tė FIFA-s. Ato do tė votohen nė paketė dhe kjo do tė jetė njė gjė e mirė pėr Kosovėn, sepse ėshtė e vėshtirė tė votohet kundėr krejt kėtyre ndryshimeve, shkaku i nenit i cili thotė se njė vend duhet tė jetė pjesė e OKB-sė, pėr tė hyrė nė UEFA.

Prandaj, Kosova mund t’ia shohė hairin kėtyre ndryshimeve. Nevojiten 2/3 e votave, pėr t'i bėrė kėto ndryshime.

Kongresi i UEFA-sė vazhdon punimet, kongres nė tė cilėn nė rend ditė ėshtė edhe kėrkesa e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK), pėr pranim nė UEFA.

Sipas agjendės sė kėtij kongres, rreth orės 11:00 pritet tė diskutohet pėr kėrkesėn e Kosovės.

Optimizmi tek ekspedita e Kosovės ėshtė i madh. Krerėt e FFK-sė dhe zyrtarėt e kėtij asoascioni sportiv, por edhe gazetarėt e shumtė tė Kosovės po e presin nėn ethe momentin kur do tė flitet pėr Kosovė.

Kosova ka marrė premtim se mbi 40 shtete do ta votojnė pranimin e saj nė UEFA.

Kosovės i janė premtuar mbi 40 vota pėr pranim nė UEFA.

Burimet kanė bėrė tė ditur se nga 54 shtete anėtare nė UEFA, mbi 40 i kanė premtuar FFK-sė se do ta mbėshtesin kėrkesėn e saj pėr pranim nė Federatėn Evropiane tė Futbollit.

Presidenti i FIFA-s jep njė lajm tė madh pėr futbollin e Kosovės

Pėr t’u pranuar nė UEFA, Kosovės i nevojiten 28 vota.

Nė kongresin e UEFA-sė qė po mbahet nė Budapest ėshtė dhėnė njė njoftim i madh pėr Kosovėn.

Gjatė fjalisė sė tij presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ka bėrė tė ditur se javėn e ardhshme Kosova ėshtė nė agjendė tė FIFA-s.

“Nė rast pranimit me tė drejta tė plota tė Kosovės gjatė ditės sė sotme, atėherė do tė pranohet automatikisht nė FIFA”, tha presidenti i FIFA-s, Infantino.

Pėrfaqėsuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) kanė hyrė nė sallėn e Kongresit tė UEFA-s, i cili sapo ka filluar.

Kosova e pret sot vendimin e madh nga Budapesti, ku mund tė pranohet pėrfundimisht nė UEFA, duke i dhėnė fund pritjes shumėvjeēare.

Ministrja e Sportit te Hungarisė, ka hapur punimet e Kongresit te UEFA-s.

Ajo falėnderoi delegatėt e kėtij kongresi dhe si mediat e pranishme, ndėrkohė tė pranishme iu drejtua edhe kryetari i Federatės sė Futbollit tė Hungarisė.

Nė Kongresin e Budapestit nė rend ditė ėshtė edhe kėrkesa e Federatės sė Futbollit tė Kosovės pėr pranim nė UEFA.

Nė Kryeqytetin e Hungarisė, Budapest, ka nisur Kongresi i UEFA-sė.

Ky kongres si asnjė herė mė parė zgjon kėrshėrinė e vendit tonė, pasi qė nė Kongresin e Budapestit nė rend ditė ėshtė edhe kėrkesa e Kosovės pėr pranim nė shtėpinė mė tė madhe te futbollit evropian.

Nė kėtė kongres fillimisht pritet tė bėhen ndryshime nė statutin e UEFA-sė lidhur me nenin famoz qė e ka penguar pranimin e Kosovės, e mė pas do tė votohet pėr kėrkesėn e Federatės sė futbollit tė Kosovės (FFK) pėr pranim nė UEFA.

Kosovės i duhen 28 vota pėr tu pranuar. Zyrtarėt e Federatės sė Futbollit tė Kosovės, besojnė se Kosova do tė pranohet nė UEFA.

Ditė e madhe, UEFA vendos sot pėr Kosovėn

Federata Evropiane e Futbollit, e njohur si UEFA, do tė votojė sot pėr anėtarėsimin e Kosovės nė kuadėr tė kėtij mekanizmi. Ėshtė kjo pika kryesore e rendit tė ditės sė Kongresit tė UEFA-s, qė zhvillohet nė Budapest.

Nėse kalon, Kosova do tė bėhet anėtarja e 55-tė e UEFA-s. Prej 54 votave nė total, asaj i duhen sė paku 28 pėr. Votimi do tė jetė i hapur dhe do tė bėhet me ngritje tė dorės ose tė kartonit tė votimit.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s ka vendosur qysh nė shtator tė vitit tė kaluar qė aplikimi i Federatės sė Futbollit tė Kosovės pėr anėtarėsim nė kėtė organizatė tė shqyrtohet dhe tė votohet nė kongresin e radhės, qė ėshtė caktuar pėr sot.

Anėtarėsimi nė UEFA u mundėson ekipeve tė tė Kosovės tė luajnė nė garat kontinentale.

Pėr mė tepėr, kjo i hap rrugė Kosovės qė tė anėtarėsohet edhe nė Federatėn Botėrore tė Futbollit – FIFA, kur tė mbajė kongresin e radhės nė Meksiko Siti mė 12 dhe 13 maj.

FIFA, nė janar tė vitit 2014, i ka lejuar Kosovės qė tė luajė ndeshje miqėsore kundėr shteteve anėtare tė FIFA-s, nė nivele klubesh dhe ndėrkombėtare.

Kosovės, megjithatė, nuk i lejohet tė luajė kundėr klubeve dhe ekipeve nga shtetet e ish-Jugosllavisė.

Ka qenė po ashtu kėrkesė e FIFA-s qė ekipet e Kosovės tė mos pėrdorin simbole shtetėrore dhe tė mos kėndojnė himnin e tyre nė lojėra.

Prejse Kosova ka shpallur pavarėsinė nė vitin 2008, Serbia ka kundėrshtuar vazhdimisht pėrfaqėsimin e veēantė tė saj nė organizata tė ndryshme ndėrkombėtare.

Presidenti i Federatės sė Futbollit tė Serbisė, Tomisllav Karaxhiq, ka thėnė se delegacioni i tij do tė luftojė fuqishėm kundėr pranimit tė Kosovės nė kongresin vjetor tė UEFA-s, mė 3 maj.

Gjibraltari ėshtė bėrė anėtari i 54-t i UEFA-s nė vitin 2013. Edhe Spanja ka luftuar me vite tė tėra qė territori britanik nė cepin e saj jugor tė mos anėtarėsohet nė UEFA. Gjibraltari, megjithatė, nuk ėshtė anėtar i FIFA-s dhe nuk mund tė marrė pjesė nė Kupėn e Botės.

Aktualisht, statuti i UEFA-s parasheh qė anėtar i saj mund tė bėhet vetėm ai vend qė njihet si shtet i pavarur nga Kombet e Bashkuara. Nė rastin e Kosovės, e cila nuk ėshtė anėtare e OKB-sė, ky nen pritet tė modifikohet dhe pėr bazė tė merret njohja e Kosovės nga shumica e shteteve evropiane.
xx10 njerėzit qė u varrosėn tė gjallė, por qė mbijetuan – kjo ėshtė historia e tyr
Posted by: Beni, May 02, 2016, 01:14:47 PM
Replies: 0

Board: Kuriozitete
Views: 90
Ideja e tė varrosurit pėr sė gjalli ėshtė njė frikė universale. Tė zgjohesh duke e gjetur veten tė bllokuar nėn tokė ėshtė pothuajse njė dėnim me vdekje. Kėto histori janė tregime tė mrekullueshme mbijetese dhe qė tregojnė se sa ėshtė nė gjendje tė mbajė trupi i njeriut.

Philomele Jonetre

Philomele Jonetre, njė 24-vjeēare franceze, ishte sėmurė nga kolera nė vitin 1867. Pas iu dhanė ritet e fundit nga prifti kur ajo u deklarua e vdekur u vendos qė tė varrosej. Kur gropė-gėrmuesit e futėn arkivolin e Philomele nė varr, pas njė ore ata dėgjuan disa tė trokitura.

Pasi e nxorėn nga varri ata thirrėn njė mjek, qė ishte i aftė ta bėnte mirė atė pasi i dėgjoi tė rrahurat e zemrės shumė tė lehta. Ajo arriti tė jetojė edhe njė ditė, para se tė vdiste realisht.

Burri nga Ferraz de Vasconelos

Njė grua qė jetonte nė periferi tė Sao Paulos, u shokua nė vitin 2012 kur vizitoi varrin e familjes dhe u bė dėshmitare e njė pamjeje vėrtetė shokuese. Pranė varrit, ajo pa njė njeri qė po pėrpiqej tė dilte nga varri i tij. Disa punėtorė arritėn ta nxirrnin tė gjithė personin nga gropa. Mjekėt e dėrguan nė spital. Askush nuk e mori vesh se si pėrfundoi i varrosur pėr sė gjalli, por policia arriti nė pėrfundimin se atė e kishin rrahur gati pėr vdekje.

Foshnja nga Dongong e Kinės

Kur Lu Xiayun nga provinca Dongong e Kinės lindi fėmijėn e saj, fėmija nuk jepte shenja jeta dhe tė gjithė menduan se ishte i vdekur. Megjithatė bashkėshorti i Lu-sė nuk u dorėzua dhe shkoi menjėherė tė thėrriste ambulancėn. E ėma e Lu gjatė kėsaj kohe varrosi fėmijėn nė oborr. Kur burri i Xiayn u kthye, ai e nxori fėmijėn nga gropa dhe pa qė kishte akoma shenja jete. Fėmija vdiq pas tre ditėsh nė spital pasi ēifti nuk kishte para tė paguante faturat.

Mike Meaney

Mike Meaney ėshtė pak ndryshe nė kėtė listė. Irlandezi varrosi veten pėr sė gjalli pėr tė bėrė njė lloj magjie. Ai qėndroi nė gropė pėr 61 ditė, pa vdekur si dhe pa pėrfunduar nė ēmendinė gjithashtu. Meaney nuk ėshtė i vetmi qė e ka performuar kėtė akt.

Digger O’Dell u pėrpoq tė thyente rekordin botėror tė tij pėr tė qėndruar mė shumė se 61 ditė. Nė arkivolin e tij Meanye bėri njė vrimė qė tė mos vdiste nga dioksidi i karbonit. Nga kjo vrimė miqtė e tij i jepnin ujė dhe ushqim. Gjithashtu pėrdori syze qė tė mos i vriteshin sytė nga dielli. Ai njihet nė librin e Rekordeve Gines.

Antony Britton

Ndėrsa Mike Meaney-n e ndihmonin tė gjithė dhe ishte nė mbikėqyrje tė plotė nga miqtė e tij, ka disa “magjistarė” tė tjerė qė arrijnė tė dalin nga varret e tyre pa ndihmė.

Njė prej tyre ėshtė Antony Britton i cili pothuajse humbi jetėn nė kėtė numėr. Ai u varros 2 metra nėn tokė. Vendosi pranga, por nė vend qė tė vendosej brenda njė arkivoli, ai u fut direkt nė dhe. 9 minuta pas varrimit Britton ishte ende nėn tokė. Por ishte ekipi i tij qė e nxori vetėm pak momente para se ai tė vdiste. Britton mė vonė tha se krahu i tij ishte bllokuar nga ngjeshja e togės. Aq shumė shtypėse ishte forca e dheut sa ai me zor kishte marrė frymė.

Foshnja nga Compton e Kalifornisė

Kur dy gra po bėnin njė shėtitje me biēikleta nėpėr njė shteg tė Compton tė Kalifornisė nė nėntor tė 2015-s, ata dėgjuan tė qarat e njė fėmijė qė vinte nga nėntoka. Ato njoftuan policinė dhe oficerėt zbuluan njė foshnjė femėr tė vogėl qė ishte vendosur poshtė njė grumbulli asfalti. Foshnja kishte lindur vetėm njė ditė mė parė. Policia arriti tė identifikojė tė ėmėn tė cilėn e arrestuan pėr tentativė vrasjeje me qėllim. Tani fėmija gėzon shėndet tė plotė.

Tom Guerin

Uria nė Irlandė shkaktoi njė sasi tė madhe vdekjesh. Gėrmuesit irlandezė e patėn tė vėshtirė tė gjenin hapėsirė tė bollshme pėr tė varrosur tė gjithė trupat. Ata punonin aq shpejt sa ndonjėherė bėnin dhe gabime.

Siē ishte rasti i djalit 3-vjeēar Tom Guerin, i cili u varros gabimisht pėr sė gjalli, por arriti tė mbijetonte. Guerin e morėn pėr tė vdekur dhe e varrosėn, dhe gjatė varrimit, punėtorėt i thyen pa dashje tė dy kėmbėt e tij me lopatė, megjithatė ai arriti tė dilte nė sipėrfaqe. Disa historianė mendojnė se punėtorėt e kuptuan qė Tom ishte gjallė pasi ulėriti nga dhimbjet kur ata i goditėn kėmbėt me lopatė.

Foshnja nė Tian Dong tė Kinės

Nė maj tė vitit 2015, njė grua po kalonte afėr njė varreze kur dėgjoi tė qarat e njė fėmije qė vinin nga nėntoka. Ajo u afrua dhe pa njė foshnjė tė varrosur pėr sė gjalli. Kur policia erdhi nė vendngjarje ata e transportuan fėmijėn nė njė spital. Historia qė u zbulua mė vonė ishte e tmerrshme. Fėmija kishte lindur me buzė tė ēarė dhe prandaj prindėrit nuk donin ta rrisnin atė, dhe kėshtu e futėn nė njė kuti karton dhe e dėrguan nė varreza.

Natalya Pasternak

Natalya Pasternak ka njė nga historitė mė tė pazakonta nė kėtė listė. E lindur nė Siberi, Pasternak shpesh dilte shėtitje nė pyll me qenin e saj. Njė ditė ajo u pėrball nė pyll me njė ari, i cili e sulmoi duke i lėnduar tė dyja kėmbėt dhe ajo ra pa ndjenja.

Duke menduar qė kishte vdekur, ariu hapi njė gropė tė madhe, dhe e futi aty Pasternak, pėr ta ruajtur mė vonė si ushqim. Pėr fat, gjahtarėt mbėrritėn nė kohė nė vendngjarje dhe e gjetėn Pasternak tė varrosur nėn baltė. Gjahtarėt vranė ariun dhe arritėn tė shpėtojnė Natalyan.

Essie Dunbar

Nė vitin 1915, Essie Dunbar jetonte nė Karolinėn e Jugut. Nė moshėn 30-vjeēare ajo pėsoi njė atak epileptik. Doktorėt e deklaruan tė vdekur dhe pėrgatitėn varrimin e saj. Motra e Dunbar donte tė ishte e pranishme kėshtu qė kisha zgjati shėrbimet nė dėshirė tė saj. Edhe pse motra e Dunbar nuk erdhi nė kohė, pastorėt vendosėn tė vazhdonin me procesin e varrimit.

Por pak kohė pasi gėrmuesit kishin pėrfunduar futjen e arkivolit nė varr, motra e Dunbar mbėrriti dhe u lut qė ta zhvarrosnin edhe njėherė motrėn e saj nė mėnyrė qė ta shihte pėr herė tė fundit. Dunbar u zgjua dhe i qeshi tė motrės. Tė gjithė u shokuan dhe vrapuan duke menduar se ishte fantazmė.

Por Dunbar kėrkoi t’i bindte tė gjithė se ishte e gjallė.

Megjithatė pėr 4 vite rresht banorėt e zonės mendonin se ajo ishte fantazmė. Pavarėsisht kėsaj Essie Dunbar e vazhdoi jetėn e qetė nė Karolinėn e Jugut deri nė vdekjen e saj tė vėrtetė nė vitin 1962.
Pages: [1] 2 3