News:
December 22, 2014, 04:20:30 PM

* User

Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?


Login with username, password and session length

Reklamat

Forum* Statistic

 • *Total Members: 1396
 • *Latest: Shaip

 • *Total Posts: 7633
 • *Total Topics: 6486
 • *Online Today: 18
 • *Most Online: 108
(January 03, 2012, 08:06:39 AM)
 • *Users: 0
 • *Guests: 10
 • *Total: 10

Author Topic: Peisazhe te bukura..  (Read 6098 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Amore

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1255
 • Sinqeriteti .Besnikeria
  • www.peja1.com
Peisazhe te bukura..
« on: December 21, 2009, 05:24:03 PM »


« Last Edit: December 21, 2009, 05:27:54 PM by Amore »

Offline Amore

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1255
 • Sinqeriteti .Besnikeria
  • www.peja1.com
RE: Peisazhe te bukura..
« Reply #1 on: January 24, 2010, 08:39:16 PM »

« Last Edit: January 24, 2010, 08:42:13 PM by Amore »

Offline Amore

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1255
 • Sinqeriteti .Besnikeria
  • www.peja1.com
RE: Peisazhe te bukura..
« Reply #2 on: April 14, 2010, 09:32:13 PM »
 

Radio Dukagjini
Peja1 Per Android

Facebook

Reklamat

Kalendari

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Postimet e Fundit

xxAlban Hoxha pėr momentet e fundit me Dorinėn: I preka duar e kėmbė teksa dėgjoja
Posted by: Beni, December 21, 2014, 06:39:17 AM
Replies: 0

Board: V.I.P LAJME
Views: 25Thonė se kur dashuria ėshtė shumė e madhe, dy persona nuk e mbajnė dot derisa nė jetė vjen njė i tretė. Me qetėsinė e njė njeriu qė ka fituar, por edhe ka humbur shumė, Alban Hoxha portier i Partizanit edhe i Kombėtares na tregon historinė e jetės sė tij, rrėfimi i sė cilės u ndėrpre disa herė nga dridhja e herėpashershme e zėrit tė tij. Ai mundohej tė ishte i fortė, edhe me atė qė na tregon, duket sikur e ka mundur dhimbjen qė mban brenda, kėtė pėrshtypje tė krijonte teksa mundohej qė tė buzėqeshte sa herė qė i pėrmendnim tė birin. Thonė edhe se Zoti i zgjedh njerėzit qė do pėr t’i patur pranė vetes. Kėshtu ka ndodhur edhe me Dorin, bashkėshorten e ndjerė tė Albanit, e cila ėshtė ndarė nga jeta para pak kohėsh. Ai ka humbur njė njeri tė shtrenjtė, e cila i fali njė dashuri tė madhe, duke i bėrė dhuratėn mė tė madhe tė jetės, Bekon e vogėl, i cili sot ėshtė vetėm 40-ditėsh.

Nė kėtė rrėfim, ai do tė rikthehet pas nė kohė, nė fėmijėri, pėr tė kujtuar babanė e tij, Bekimin, emrin e tė cilit ia ka vendosur edhe djalit tė tij. Kujton nėnėn Mozėn, si njė heroinė tė vėrtetė qė ėshtė shėruar dhe i ka dhėnė kurajė vetes, pėr nipin qė do tė duhet tė rritet pa nėnėn e tij pranė. Mesa duket pėr Albanin jeta nuk ka qenė e thjeshtė, por ai pėrpiqet qė gjithė kohės tė lundrojė nė kujtime tė bukura, nė shkėlqimin e syve tė Dorit dhe tė nėnės sė tij tė fortė, qė ēdo ditė mban nė krahė Bekon, mė tė shtrenjtėn qenie qė e bėn tė frymojė i qetė.

Alban, djali tanimė ėshtė 40-ditėsh. Si po e pėrjeton lidhjen qė ke me tė?

Ai ėshtė njė engjėll. Ėshtė Bekua im, dhurata mė e ēmuar qė mė solli nė kėtė jetė Dori. Tani ėshtė nė shtėpi me nėna Mozėn. Ajo nuk ka qenė mirė me shėndet, por tani qė nė jetė ka ardhur Beko, nėna Moza duket mė mirė. Ajo kujdeset ēdo minutė tė ditės pėr tė. Unė mezi pres tė shkoj nė shtėpi, tė rri me tė, ta mbaj nė krahė. Dikur mezi mblidhesha nė shtėpi, tani shkoj mė shpejt. I kaloi 40 ditė qė nga dita kur lindi.

Si e keni pritur Bekon?

Me shumė gėzim. Edhe pse shumė tė rinj, tė dy ne e konsideruam si njė Bekim. Mbaj mend kur ma tha Dori. Nė fillim nuk e kam besuar, ndaj edhe nuk jam gėzuar qė kur ma tha. Kur shkuam pėr vizitė dhe gjithēka u vėrtetua nga mjekėt, atėherė u gėzova. Doja shumė qė tė ishte djalė. Dori e donte shumė si fėmijė, edhe nėse do tė ishte vajzė. Kemi bėrė pėr nėntė muaj plane. Menduam qė kur djali tė vinte nė jetė, pas njė muaji nga lindja e tij ne tė martoheshim, tė celebroheshin. Pikėrisht, tani nė mes tė dhjetorit ne do tė ishim burrė e grua. Fatkeqėsisht, kjo nuk ndodhi.

Keni bėrė pėr nėntė muaj plane... pėrfshirė kėtu edhe emrin Beko. Me siguri emrin e zgjodhėt ju?

E kisha menduar emrin po tė ishte djalė do ta quanim si babai im, Bekim, por disi mė tė modernizuar Beko. Dhe ai mori emrin e babait tim. Edhe Dori e ka pėlqyer qė nė fillim kėtė emėr. Mua babai mė ka lėnė kur isha gjashtė vjeē dhe nė njė farė mėnyre qė kur e mora vesh pėr shtatzėninė, edhe deri nė muajin e katėrt qė e pamė gjininė e fėmijės, jam lutur tė ishte djalė, aq sa edhe Dori filloi tė dėshironte qė fėmija tė ishte djalė. Ishim tė lumtur nė atė kohė. Tani qė i prek flokėt djalit mė kujtohet kur Dori mė thoshte: “O pėr ato dy qime flokė, mė djeg kaq shumė stomaku. Ah, ēdo t’i bėj kur t’i rriten edhe ca”. Ajo nuk mundi as ta ushqente tamam dhe jo mė tė... Ajo ishte e bindur qė ne tė dy do tė punonim shumė qė asgjė tė mos i mungonte Bekos. I thosha shpeshherė se djalin do ta bėjmė gangster, e ajo vrenjtej dhe mė thoshte se djalin do ta edukonte vetė. Mendonim vetėm pėr njė tjetėr tė ardhme mė tė mirė.

Si i mban mend ato pak momente tė saj me Bekon?

Ishte dita e parė kur Beko erdhi nė jetė dhe ia kishin vendosur Dorit nė gjoks. Beko i mbledhur flinte i qetė, ndėrkohė qė ajo merrte frymė dhe fliste me mua. E morėn Bekon pėr njė ēast qė tė mbulohej pranė shtratit tė vogėl ku kishte afėr edhe ngrohėsen. E hoqėn nga gjoksi dhe gusha e Dorit dhe ai filloi tė qante. Nuk pushonte. U desh ta vinim sėrish te gusha e saj qė ai tė mblidhej dhe tė mbyllte sytė si tė flinte i qetė nė gjoksin e nėnės sė tij. Kėshtu e kujtoj Dorin me Bekon, ai ishte i qetė aty. Nuk kishte ftohtė me tė. Mbaj mend edhe njė moment tjetėr, atė shkėlqimin e syve tė saj, kur unė mbaja nė krahė Bekon e porsalindur. Ishte e lumtur. Asaj i shkėlqenin gjithnjė sytė, por atė ditė kishte njė shkėlqim ndryshe. Ishte shumė mirė, derisa tė nesėrmen do tė merrte njė rrugė tjetėr.

Lamtumira

I preka duar e kėmbė teksa dėgjoja aparaturat qė lajmėronin ikjen

Pėr tė nuk ka qenė e thjeshtė, edhe ende nuk vazhdon tė jetė e thjeshtė. E megjithatė ai me kėrkesėn tonė mundet qė shumė gjėra t’i shpreh tani qė ka kaluar thuajse njė muaj. Ndoshta tė shprehurit e asaj ēka e mundon brenda vetes do ta bėjė mė mirė. E mes gjithė turbullirave dhe 16 ditėve qė zgjatėn pėr tė sa njė jetė, Albani rrėfen ēastet e fundit me Dorin, vajzėn qė kishte zgjedhur pėr tė kaluar njė jetė. Ai nuk e di ende nėse bėri mirė qė ishte aty nė ēastet e fundit. Do tė donte tė mos e kishte parė kurrė ashtu, por edhe nuk do t’ia falte vetes nėse nuk do tė ishte aty pėr t’i prekur duart dhe kėmbėt pėrpara se ajo tė ikte. Alban ka kaluar shumė pak kohė nga vėshtrimi i fundit i Dorit. Si tė kujtohen ditėt dhe orėt e fundit me tė? Ndonjėherė mendoj se do tė ishte mė mirė qė tė mos isha gjendur nė dhomė nė ato momente, ndėrsa herė-herė mendoj se bėra mirė qė i preka duar e kėmbė, pėrpara se ajo tė ikte. Doktori mė ka futur brenda nė dhomė nė momentet e fundit. Aparaturat kishin filluar tė tregonin se gjendja po vėshtirėsohej. I preka kėmbėt nė fillim dhe pastaj duart. Nuk po e besoja derisa pashė tė gjithė treguesit e aparaturave qė tregonin se ajo kishte ikur. E gjithė kjo ndodhi pėr njė moment ndoshta, por kjo zgjati shumė pėr mua. E kuptova qė kur doktori mė tha: “Eja nė dhomė”. Asgjė tjetėr nuk u tha aty. Tė gjitha i kuptova nga ato viza qė lėviznin nė aparatura. Nuk folėm, thjesht e preka. Ndonjėherė mendoj se do tė ishte mė mirė tė mos isha nė dhomė atė moment, pasi sytė e saj nuk kishin mė atė shkėlqim, ndėrsa herė-herė mendoj se bėra mirė qė i preka duar e kėmbė, pėrpara se ajo tė ikte.

Ēfarė do tė doje tė kishe bėrė mė shumė?

Kur lindi djali, unė vrapova pėr tek ai. Hyra nė dhomė dhe e pyeta pėr djalin. “Pyet njėherė pėr ne”, mė tha Dori. I thashė: “Ty kėtu tė kam dhe pėr gjithė jetėn”. Nuk e mendoja kurrė se mund tė ndodhte edhe kėshtu. Atė ditė e shijova me tė dhe me djalin. Po flisnim, ajo ishte mirė, qeshte, ishte e lumtur. Ditėn tjetėr kisha ndeshje, doja tė mos ikja, por planet ishin bėrė. Para se tė kthehem tė nesėrmen nga ndeshja, mami mė merr nė telefon dhe mė thotė se Dori kishte dhimbje koke. Kur kam ardhur pėsoi trompozė. Ishte njė rast qė ndodhte 1 nė 1 milion. Dhe kjo mė ndodhi mua.

Si ėshtė e vėrteta e kushteve tė spitalit?

Pas kėsaj, kur kam shkuar nė spital dhe u njoftova pėr atė qė kishte pėsuar Dori, kam lajmėruar nė punė. Tė gjithė m’u gjendėn pranė. Madje, nga ekipi gjetėn edhe ambulancėn qė spitali nuk e kishte atė ditė. Sado qė u munduam nga njėri spital te tjetri, ishte e pamundur. Zoti zgjodhi ta merrte. Kanė qenė 16 ditėt mė tė gjata tė jetės time. Shkoja ēdo mėngjes nė spital me shpresė se do tė bėhej mė mirė. Tė rralla ishin pėrmirėsimet. Deri nė ditėn kur hyra nė dhomė dhe doktori me njė tė lėkundur koke mė dha tė kuptoj se ishte drejt fundit. Aty, ato duar dhe kėmbė filluan tė ftohen...

1086 minuta lojė pa gol

Dori nuk e ka ndjekur Albanin stadiumeve ku ai ka luajtur, sepse kjo ka qenė dėshira e tij. Por ajo e ka ndjekur gjithnjė nė televizion. Ajo ishte kritikja mė e madhe kur Albanit pas ndeshjeve do tė duhej tė thoshte dy fjalė pėr gazetarėt. Janė njohur shumė tė rinj bashkė. Kishin mjaftueshėm vite pėr tė ndjekur me kėrshėri aktivitetet e njėri-tjetrit, edhe pse Dori nė fillim nuk e njihte mirė futbollin. Por, ajo u mėsua me kohėn, u mėsua qė do tė duhej ta priste portierin e saj, edhe si fitimtar, por edhe si humbės. U mėsua qė ta priste atė nė shtėpi sė bashku me tė ėmėn edhe me gjak tė ngrirė, ashtu si ndodhi gjatė ndeshjes me Serbinė, ku Albani ishte pjesė e formacionit tė Kombėtares. “E mbaj mend pritjen qė na kanė bėrė nė Shqipėri qė pėrzihej jo vetėm me ankthin tonė, por edhe me ankthin e familjarėve”, tregon pėr “Shekulli”-n Alban Hoxha, portieri i Kombėtares qė atė ditė ishte nė stolin rezervė qė ndodhej nė anėn tjetėr tė tunelit, qė do tė duhej tė kalonin djemtė me zemėr dhe shpirt kuqezi. Kėto kohė edhe pse shumė i trazuar nga ana personale, nė profesion Alban Hoxha po shkėlqen. Vetėm pak ditė mė parė, portieri Alban Hoxha ka hyrė nė historinė e klubit dhe futbollit shqiptar me rekordin e vendosur, ku nuk pėsoi gol pėr 1086 minuta lojė nė kampionatin aktual.

Njė rekord qė ishte vendosur para 30 vitesh nga Bujar Gogunjėn me ekipin Partizanit. Rekordi i tij ishte 1037 minuta pa pėsuar gol. Pas lojtarėve tė famshėm nė historinė e klubit legjendar Partizani, tashmė 15 herė kampionėt kanė nė gjirin e tyre njė lojtar, qė jo vetėm ka thyer njė rekord qė qėndronte prej dekadash, por tashmė ėshtė kthyer nė njė nga portierėt mė tė mirė tė kampionatit shqiptar, ku si rrjedhojė ėshtė afruar edhe nė ekipin kombėtar. Kėtė rekord, portieri ia ka dedikuar djalit tė vogėl dhe njėkohėsisht ia ka dedikuar edhe bashkėshortes, e cila u nda nga jeta nė mėnyrė tragjike para pak kohėsh. Pėr njė kohėt tė gjatė, ndoshta edhe pėr 30 a mė shumė vjet tė tjerė, kampionati shqiptar do tė duhet tė presė njė portier si Alban Hoxha.
xxSuper Haxhi Krasniqi, mbrojti titujt
Posted by: Beni, December 21, 2014, 06:32:32 AM
Replies: 0

Board: Sporti ne Kosove
Views: 23Nė sallėn e Munihu, dėgjohej kėnga besa-besė, e cila i dha edhe mė shumė forcė kryetrimit shqiptar, Haxhi Krasniqi, me prejardhje nga Juniku i Kosovės. Ai me fitoren ndaj polakut Sek ka hapur rrugėn pėr tiullin e botės nė kategorin gjysmė tė rėndė.

Boksieri nga Kosova, Haxhi Krasniqi, ėshtė treguar trim i vėrtetė, duke e gjunjėzuar polakun, Dariusz Sek, nė meēin qė u zhvillua nė Munih. Kryetrimi ynė mbrojti titujt WBA Continental dhe WBO International nė boks.

Ai sipas tė gjitha gjasave do tė boksojė tani pėr titullin e botės nė kategorinė gjysmė tė rėndė kundėr boksierit gjerman, Jurgen Brahmer.

Krasniqi doli nė ring me tingujt e muzikės shqipe nė njė atmosferė tė zjarrtė nė Munih, ku pati pėrkrahjen e madhe nga bashkėatdhetarėt tanė. Krasniqi pati mbrėmje tė madhe dhe me kėtė fitore i gėzoi kudo qė janė shqiptarėt.

Nė rundin e parė ėshtė dėshmuar meē i mirė, ku Krasniqi tentojė ta godas rivalin, por qė ishte i barabartė.

Edhe nė rundin e dytė, tė dy boksierėt boksuan me kujdes tė madh, duke u ruajtur nga ndonjė goditje e fortė. Krasniqi ishte mė i mirė nė kėtė rund.

Krasniqi nė rundin e tretė lirohet nga presioni dhe me tė djathtėn sulmon mė shumė kundėrshtarin. Kryetrimi shqiptar merr iniciativėn dhe vė nė siklet disa herė polakun.

Nga fundi i rundit tė tretė, Krasniqi i ka dhėnė njė goditje tė fortė nė fytyrė polakut, duke qenė shumė mė i mirė nė kėtė periudhė. Shqiptari me prejardhje nga Juniku merr edhe mė shumė zemėr dhe nė rundin e katėr shfaq boks tė mirė ndaj kundėrshtarit.

Nė rundin e pestė, Krasniqi punojė edhe me dorė tė majtė, duke mos lejuar polakun qė tė jetė i rrezikshėm.

Krasniqi mbylli gardėn ashtu si di dhe herė-herė sulmojė sidomos nė dhjetė sekondat e fundit tė kėtij rundit ta godas Sek. Edhe rundi i gjashtė ishte tejet interesant, ku minuta e parė ishte nė favor tė Sek, por minuta e dytė e kėtij rundi kalojė nė shenjė dominimi nga Krasniqi.

Ai i dha disa goditje tė forta polakut, qė disa herė edhe ia terroi ringun! Nė rundin e shtatė, shqiptari ishte i vemendshėm dhe i dha dy goditje mjeshtėrore Sek.

Goditjet e Krasniqit vinin si rrufeja pėr polakun. Nė rundin e tetė, tė dy boksierėt ishin tė rezervuar, megjithėse Sek ishte pėr njė nuancė mė i mirė.

Sek ishte mjaft i dėrrmuar nga goditjet e Krasniqit.

Nė rundin e nėntė, Krasniqi me kujdes boksoi, kurse Sek shihej me fytyrė tė skuqur madje edhe syrin paksa tė lėnduar nga goditjet e shumta qė mori.

Ai edhe nė rundin e dhjetė futet me njė siguri tė plotė dhe goditi disa herė kundėrshtarin. Nė rundin e 11-tė, ku dėgjohej edhe kėnga besa-besė, e cila i dha edhe mė shumė forcė trimit tonė.

Nė rundin e fundit (i 12-ti), Krasniqi ishte shumė i kujdesshėm, duke u ruajtur me dinakėri pėr faktin se kishte epėrsinė. Luftė e madhe nė fund, por Krasniqi si trim i vėrtetė mbahej dhe plasoi goditje.

Me vendim tė gjyqtarėve, Krasniqi u shpall fitues dhe mbrojti titujt WBA Continental dhe WBO International. Krasniqi deri mė tash ka 43 fitore e 3 humbje, kurse Sek 21 fitore, 1 barazim e 2 humbje.
xxJa si e poshtėroi Platininė Cristiano Ronaldo (VIDEO)
Posted by: Beni, December 20, 2014, 11:17:10 PM
Replies: 0

Board: Sporti botėrorė
Views: 24
Cristiano Ronaldo turpėroi Michel Platininė pas Botėrorit tė Klubeve.
Ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo, nuk e pėrshėndeti presidentin e UEFA-s, Michel Platini.

Portugezi kaloi para francezit pa ia shtrėnguar dorėn, duke e injoruar atė.
http://youtu.be/4POiN51xXHQ
xxBefason Stefanoviē: Qeveria serbe e ka njohur Kosovėn
Posted by: Beni, December 07, 2014, 07:33:07 AM
Replies: 0

Board: Lajmet nga Kosova
Views: 73Ish-kryenegociatori i Serbisė nė bisedimet me Kosovėn ka komentuar marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe Serbisė, vizitėn e Kryeminitrit Rama nė Beograd dhe qėndrimin e qeverisė serbe ndaj Kosovės, nė njė intervistė ekskluzive pėr “A1 Report”.

Z. Stefanoviē si do t’i pėrshkruanit marrėdhėniet Shqipėri-Serbi nė kėto momente?

Situata ėshtė ende plot me tension dhe goxha shqetėsuese dhe ishte shgėnjyese mėnyra se si pėrfundoi vizita e z.Rama. E di qė ka njė potencial tė madh pėr marrėdhėniet tona qė duhet ta shfrytėzojmė por kėtė duhet ta bėjmė menjėherė sepse kemi ēuar dėm shumė dekada nė marrėdhėnien tonė, pa mundur ti riparojmė lidhjet tona ndaj dhe duhet ti rivendosim kėto lidhje sa mė shpejt. Por mendoj se kėtė duhet ta bėjmė sepse duam vetė jo sepse dikush nė Bruksel apo nė Berlin na e kėrkon kėtė gjė. Dhe pikėrisht kjo ndodhi nė Beograd. Kjo vizitė ishte, nėse mund ta quajmė kėshtu-pėrmbushje e axhendės sė integrimeve tona europiane, pra pėr tė dyja palėt, Tiranėn dhe Beogradin. Ndaj ishte mėse e dukshme qė ata duhej ta takonin njėri tjetrin por jo se dėshironin ta shihnin njėri tjetrin. Por unė besoj se ne duhet tė duam tė takohemi me njėri tjetrin sepse ka plot gjėra qė na bashkojnė, jo vetėm nga ana gjeografike, dhe tė gjitha kėto gjėra duhet tė vijnė tė parat.

Ju thoni se jeni i zhgėnjyer pėr mėnyrėn se si pėrfundoi vizita. Pse e thoni kėtė?

Pėrfundoi nė njė atmosferė tė keqe, nė atė qė ne kėtu nė Beograd e konsiderojmė si njė incident. Ajo qė deklaroi kryeministri Rama, ėshtė mėse e ditur pėr ne, nuk ėshtė se ishte ndonjė suprizė sepse ne e dimė qė Shqipėria ishte ndėr vendet e para qė njohu pavarėsinė e Kosovės si shtet i pavarur. Por surpriza ishte fakti qė dy kryeministrat nuk arritėn tė koordinojnė me njėri tjetrin konferencėn pėr shtyp dhe ndaj pati njė problem. Nėse do ta kishin koordinuar, pra tė kishin rėnė dakord se ēfarė do tė deklaronin para medias, sepse zakonisht bie dakord se ēfarė nuk duhet thėnė apo cilat tema duhen evituar. Dhe nėse ata dėshtuan nė kėtė gjė atėherė vepruan si amatorė, e them kėtė si diplomat. Nėse e koordinuan dhe ranė dakord qė nuk do tė flitet pėr atė ēėshtje, atėherė z.Rama bėri njė gabim tė madh.

Mendoj se ka shumė mėnyra pėr ta thėnė njė gjė, por mendoj se ai zgjodhi shembullin mė tė keq tė asaj qė ėshtė mėse e ditur, pra qė Shqipėria mbėshtet pavarėsinė e Kosovės dhe inkurajon vendet e tjera qė tė bėjnė tė njėjtėn gjė. Pra nėse mė lejohet, z.Rama mund tė kishte thėnė "Qėndrimi ynė pėr Kosovėn ėshtė i njohur dhe ne besojmė qė Kosova ėshtė njė shtet i pavarur"-dhe do tė mjaftonte kaq. Por ai shkoi pėrtej duke thėnė se Serbia duhet ta njohė Kosovėn dhe kėtė realitet qė ajo ėshtė njė shtet i pavarur. Pra pati disa skaje tė vrazhda nė kėtė bashkėbisedim dhe kjo u pa qartė.  Nga ana tjetėr edhe kryeministri ynė u pėrgjigj me shumė emocione dhe nė mėnyrė tė nervozuar, ēka gjithashtu ishte e qartė. Pra e gjithė vizita praktikisht dėshtoi. Tė mos harrojmė incidentin me dronin dhe atė flamurin qėsharak, pasojat e sė cilit ishin tė pranishme edhe gjatė vizitės. Ndaj mendoj se kjo vizitė u bė nė kohė tė papėrshtatshme.

Ka shumė gjėra qė mund tė bėjmė sė bashku sepse jetojmė nė tė njėjtin rajon, ndaj duhet tė jetojmė dhe punojmė sė bashku. Pa pajtim dhe pa ndėrtimin e urave lidhėse mes serbėve dhe shqiptarėve nuk ka paqe dhe prosperitet pėr Ballkanin. Ėshtė mėse e thjeshtė. Pra nėse nuk gjejmė objektivat e pėrbashkėt dhe mirėkuptim tė pėrbashkėt dhe tė njėjtėn pikėpamje pėr tė ardhmen tonė tė pėrbashkėt, atėherė ne tė gjithė do tė dėshtojmė nė mėnyrė tė hidhur nė kėtė rajon. Ndaj mendoj se qė tė dy kryeministrat thellė nė zemrat dhe mendjet e tyre e dinė kėtė gjė por pėr hir tė publikut tė tyre luajtėn njė tjetėr lojė nacionaliste qė pėrfundoi si njė farsė.

Patėm edhe anulimin e takimit nga presidenti i Serbisė.

Jo nė fakt takimi u anulua pėrpara. Ne u informuam qė pėrpara vizitės qė presidenti nuk do tė takohej me kryeministrin Rama. E di por nuk ėshtė kjo mėnyra pėr tė vepruar nė tė tilla raste. Pra dua tė them qė interesi ynė ėshtė qė tė kemi marrėdhėnie tė mira me Shqipėrinė dhe tė takohemi me Z.Rama. Pra nuk mund ta lėsh kryeministrin "jashtė nė tė ftohtė" dhe thjesht tė lash duart duke tentuar tė hiqesh si njė turbo-patriot mė i madh se ai tjetri. Nuk bėhet kjo dhe mendoj se ėshtė qesharake, qė tė jem i sinqertė.

Mendoj se presidenti kishte njė shans tė mirė qė tė takohej me tė dhe duhej ta kishte takuar z.Rama, mbase pa praninė e kamerave. Pra ne nuk e dimė nėse ata e diskutuan "tabunė" e madhe, elefantin nė dhomė, pra Kosovėn. Por jam i sigurt qė nuk kanė diskutuar pėr problemet nė Kosovė, edhe pse kishin shansin qė ta evitonin atė qė ndodhi, pra tė ofendonin njėri tjetrin. Por nėse nuk e kanė pėrmendur fare nė takim, atėherė nuk ėshtė aspak serioze por sjellje prej amatorėsh.

Pavarėsisht atmosferės qė ju pėrshkruani, a mendoni se ishte njė hap i mirė qė njė kryeministėr i Shqipėrisė erdhi nė Serbi pas gati 70 vjetėsh?

Po, padyshim qė po. Ish-kryeministri juaj pati ardhur nė vitin 2003 nė njė moment tė vėshtirė, nė ceremoninė e varrimit tė kryeministrit Zoran Gjingjiē, ndaj dhe nuk ishte njė vizitė zyrtare. Kėshtuqė 68 vjet ėshtė me tė vėrtet njė periudhė e gjatė kohe dhe askush kėtu nė Beograd nuk e beson qė na u desh kaq shumė kohė qė tė takonim fqinjin tonė dhe mendoj se nė pėrqindje tė madhe, kemi humbur shumė mundėsi sėrish por duhet tė shfrytėzojmė mundėsitė e reja. Sė shpejti kemi njė samit kėtu nė Beograd dhe z.Rama do tė vijė sėrish, ēka ėshtė njė mundėsi e mirė pėr tė diskutuar pėr problemet qė kemi me Shqipėrinė dhe praktikisht pėr tė punuar pėr interesin tonė tė pėrbashkėt dhe jo sepse dikush na e kėrkon ta bėjmė kėtė gjė. Kjo ėshtė njė prej gabimeve mė tė mėdha qė bėjmė.

Pra ēdo njeri nė Tiranė qė po sheh kėtė intervistė tani apo qė po shihte konferencėn pėr shtyp e di qė kjo nuk ėshtė e sinqertė, dhe nėse ėshtė kėshtu pse duhet ta bėjmė atėherė? Sepse do tė na vėnė nota tė mira nė shkollė? Ajo qė duhet tė bėjmė ėshtė qė tė kapim mundėsitė pėr fėmijėt tanė dhe tė ardhmen. E di qė tingėllon si njė frazė klishe por nuk ėshtė kėshtu sepse unė besoj fort se kombi shqiptar, populli shqiptar qė jeton nė shumė vende, jo vetėm nė Shqipėri dhe populli serb qė jeton nė disa vende dhe jo vetėm nė Serbi duhet tė gjejė mėnyrėn pėr njė dialog tė frytshėm qė sjell rezultate. Sepse pa kėtė, jo vetėm qė gardhet e vjetra tė Ballkanit do tė vazhdojnė tė ekzistojnė por do tė vazhdojmė ta shohim njėri tjetrin si konkurentė tė mėdhenj, njė konkurencė qė bazohet nė urrejtje, keqkuptime dhe mungesė njohje, duke parė gjithnjė pas dhe nga historia. Edhe pse kemi tė njėjtėn histori, rrėfimi i saj ndryshon pėr dy vendet.

Duhet tė mėsojmė qė ta kuptojmė njėri tjetrin. S'kemi pse ta duam njėri tjetrin, por ta kuptojmė njėri tjetrin si fqinj. Unė e di qė jam shumė i izoluar kėtu nė skenėn politike tė Serbisė por besoj vėrtet qė nėse ne tė gjithė do tė shkojmė drejt BE-sė, dhe atje po shkojmė sepse kjo ėshtė ajo ēka ne tė gjithė duam tė bėjmė, nuk do tė gjykohemi thjesht pėr rezultatet tona mė vete, por tė gjithė bashkė si njė rajon. Ndaj dhe duhet tė bėhemi bashkė.

A janė Shqipėria dhe Serbia rivale pėr pozicionin e tyre nė rajon. Shqipėria ėshtė vlerėsuar shpesh si faktor stabiliteti nė Ballkan. A ėshtė Serbia xheloze pėr faktin se ka humbur rolin e saj tė dikurshėm nė rajon??

Sė pari, mendoj se ėshtė njė iluzion sepse ne kemi qėnė faktor stabiliteti pėr shumė kohė, ēka tregon se vėmendja nga fuqitė perėndimore shkon nga njė partner tek tjetri dhe ėshtė i ndryshėm nė kohė tė ndryshme. Ndaj besoj se kushdo qė ndjek kėtė iluzion "ne jemi shumė tė rėndėsishėm dhe tė tjerėt janė kot" ai bėn njė gabim tė madh pėr tė ardhmen e vendit tė tij. Sa mė shpejt ta mėsojmė dhe kuptojmė qė ata, pra komuniteti ndėrkombėtar na sheh neve si njė e tėrė, si njė rrugė. Ka njerėz nė Serbi qė besojnė se duhet ti afrohemi mė shumė Moskės sepse besojnė se Brukseli nuk na kupton ne ashtu siē duhet, apo sepse Uashingtoni preferon Shqipėrinė nė vend tė Serbisė.

Dhe kjo gjė vazhdon, e vazhdon, dhe ne jemi tė gjithė fatkeqė nė Ballkan. Jemi tė gjithė tė varfėr, infrastruktura jonė ėshtė e tmerrshme, investimet janė tė vogla, njerėzit punojnė pėr rroga tė ulėta, kėtu ėshtė papunėsia mė e lartė nė Europė, ne nuk jemi tė aftė as tė ndėrtojmė njė hekurudhė pėr tė lidhur Nishin me Tiranėn apo njė autostradė qė do tė na lidhte neve tė gjithė bashkė. E di qė ka plot plane por na duhet tė punojmė sėbashku si njė bllok drejt perėndimit. Ndaj dhe kam idenė qė duhet tė pėrqėndrohemi tek mundėsia pėr tė krijuar njė strukturė tė re politike tė Ballkanit Perėndimor, nė baza konfederate. Keq apo mirė perėndimi na sheh si njė bllok, atėherė pse tė mos bėhemi tė tillė. Pse tė mos i japim Ballkanin popullit tė kėtij rajoni?

Pas incidenteve gjatė ndeshjes, kėtu u fol shumė pėr tė ashtuquajturėn Shqipėria e Madhe. A i druhet vėrtet politika dhe populli serb kėtij projekti?

Ka disa qė e besojnė dhe ata janė kryesisht nė krahun e djathtė tė spektrit politik. Ka edhe njerėz zi z.Koēo Danaj por janė figura tė margjinalizuara. Di qė ka edhe njė parti nė Shqipėri qė ushqen kėtė ide. Siē kemi edhe nė Serbi njė parti qė ushqen idenė e Serbisė sė madhe. Por jam shumė i kėnaqur tė thėm qė kėto parti nuk kanė peshė. Partia Radikale Serbe nuk e kaloi pragun elektoral, ēka mendoj se ėshtė shumė mirė pėr Serbinė dhe Ballkanin qė ata nuk janė tė aftė qė tė tėrheqin mbėshtetės. Tė gjitha kėto janė ėndrra tė rrezikshme dhe iluzione sepse nuk mund ti ndryshosh kufijtė nė Ballkan pa luftė dhe askush nuk e do kėtė gjė dhe askush nuk ėshtė i aftė pėr kėtė. Pra partitė e mėdha nė Serbi dhe Shqipėri luftojnė pėr integrimin nė BE.

Shqipėria ėshtė anėtare krenare e NATO-s dhe si e tillė nuk lejohet tė ndryshosh kufijtė veēanėrisht karshqi fqinjėve qė janė apo do tė bėhen sė shpejti anėtare tė NATO-s siē ėshtė Maqedonia. Ndaj mendoj qė duhet ti lėmė kėto, jo ėndrra por do t'i quaja makthe nėpėr muze, aty ku e kanė vendin ashtu si politikanėt qė i promovojnė kėto ide. Ka shumė gabime nė historinė tonė tė pėrbashkėt. Kombi serb ka bėrė shumė gabime veēanėrisht karshi faktorit shqiptar. Edhe politikanėt shqiptarė kanė bėrė gabime karshi popullit serb por duhet tė mėsojmė prej kėtyre gabimeve dhe ti kapėrcejmė.

E besoj vėrtet qė duhet tė shohim nga e ardhmja dhe jam i kėnaqur qė z.Rama e tha kėtu nė Beograd qė duhet tė shohim drejt tė ardhmes dhe shpresoj ta ketė me tė vėrtetė. Por veprimet do ta vėrtetojnė kėtė dhe jo fjalėt, sepse fjalėt janė tė lira, veēanėrisht nė Ballkan. Por nėse janė thjesht fraza tėrheqėse pėr Brukselin, qė pėrsėriten vazhdimisht atėherė nuk kanė asnjė vlerė. Si pėrshembull, kur thua se beson nė nė tė ardhmen dhe mė pas ndalon nė Merdarė dhe pėrshendet njė grup njerėzish qė kanė po tė njėjtin flamur tė Shqipėrisė sė Madhe dhe kjo pamje transmetohet kėtu nė televizionet serbe, njerėzve nuk u pėlqen kjo gjė.

Mė falni por nuk ka ndodhur kėshtu, tė paktėn siē thonė njerėzit qė kanė shoqėruar z.Rama atė ditė. Ai ndaloi pėr tė ecur nė kėmbė drejt kufirit dhe pėrshėndeti njerėzit, jo pikėrisht kėtė grup qė mbantė flamurin qė ju thoni.

E kuptoj, por e shihni pra, qė askush nuk u shqetėsua qė ta sqaronte kėtė gjė. Duhet ta kuptoni qė perceptimi kėtu nė Serbi ėshtė me tė vėrtet negativ karshi z.Rama, vizitės dhe pėr rrjedhojė edhe karshi Shqipėrisė. Sepse njė pjesė e mirė e qytetarėve nė Serbi beson se z.Rama ėshtė njė figurė e re kombėtare shqiptare qė po lufton pėr Shqipėrinė e Madhe, por kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Pra kemi shumė pėr tė bėrė sėbashku. Na duhet tė shpjegojmė, tė korigjojmė gabimet tona dhe duhet tė jemi mė tė guximshėm pėr ta bėrė kėtė. Por duhet tė jemi shumė tė kujdesshėm sepse nė Ballkan, fjala vret mė shumė se plumbi. Dhe ajo qė kam mėsuar nga ajo qė ndodhi nė Kosovė ėshtė se njerėzit lėndohen mė shumė nga fjalėt dhe informacionet false se sa nga plumbat e vėrtetė. 

Le tė mbetemi kėtu, tek informacionet e pasakta apo keqinformimi. A nuk mendoni se media serbe pati njė rol pėr mėnyrėn e njėanshme se si raportoi pėr tė dyja ngjarjet qoftė pėr ndeshjen apo edhe pėr vizitėn e z.Rama ku madje pėrkthimi u ndėrpre ndėrsa ai fliste.

Jo nė fakt nuk kishte fare pėrkthim, ēka ėshtė edhe mė e rėndė. Por mė pas media e transmetoi sėrish konferencėn me pėrkthim, dhe ata e shpejguan si njė problem teknik, kėshtu thanė tė paktėn. Nga ana tjetėr, mė duhet tė jem i sinqertė me ju, ne si Parti Demokratike tė cilėt jemi praktikisht e vetmja opozitė e vėrtetė kėtu nė Serbi, ishim shumė tė pakėnaqur me mėnyrėn se si media pasqyroi ngjarjet. Nuk e di se si reagoi media nė Shqipėri por jam i sigurt qė ekziston i njėjti nivel influence nga qeveria tek media, si nė Tiranė dhe nė Beograd. Kėshtu qė rezultati ishte i shėmtuar dhe pak a shumė njė histori e njėanshme nė tė dyja vendet tona.

Kėtu nė Serbi tė gjithė raportuan pėr incidentin me dron por nuk pati thuajse fare shpejgim pėr thirrjet ofenduese tė tifozėve serbė nė pankinat e stadiumit. Pra e kuptoni, i gjithė theksi u vu tek droni, ndėrsa nė Shqipėri theksi iu vu tifozėve qė ofenduan jo vetėm futbollistėt por edhe kombin shqiptar. Nėse mė lejohet qė tė nxjerr njė konkluzion do tė thosha se ėshtė njė histori e vjetėr nė Ballkan. Tė gjithė qė sjellin rrotull kėndvėshtrimet e tyre qė nga historia, kultura, marrėdhėniet, urrejtja dhe kėshtu kemi njė rreth vicioz tė vazhdueshėm dėshtimi total qė sjell keqkuptim dhe urrejtje mes dy kombeve tona, i cili do tė vazhdojė sepse askush nuk po shqetėsohet qė tė dėgjojė palėn tjetėr, qė tė zvogėlojė muret mes nesh, askush nuk po shqetėsohet realisht pėr tė na afruar. Po ēfarė na bashkon realisht bashkė?

Kur pyet njė djalė nė Vlorė, nė Shkodėr apo nė Tiranė, apo nė Nish apo Kragujevac, do tė thotė "Ata nuk na pėlqejnė neve, ata na urrejnė". Ata mund tė thonė qė Edi Rama ėshtė njė “djall” qė erdhi kėtu nė Beograd pėr tė na provokuar. Ky ėshtė pra perceptimi dhe nė politikė pėr fat tė keq perceptimi ėshtė gjithēka. Pra Rama kishte mundėsinė qė tė tregohej mė i madh, se sa ē'ėshtė me tė vėrtetė duke thėnė disa gjėra qė do tė kishin qėnė tė shquara por nuk ia doli dot. Ai tha ato gjėra qė tė gjithė prisnin prej tij nė kėtė situatė, edhe kryeministri jonė gjithashtu. Pra ata nuk e kaluan dot kėtė provim, sipas meje. Pra ėshtė si njė pasqyrė e vjetėr dhe e pisėt ballkanike ku ne gjithmonė bėjmė atė ēka pritet prej nesh duke ndjekur gjithmonė rrugėt e vjetra qė janė tė mbushura me viktima, gjak, pėrleshje, keqkuptime, krime lufte, urrejtje dhe kėto nuk janė rrugė tė shtruara por tė mbuluara me baltė.

Dhe qė tė dy kryeministrat vendosėn tė pėrdorin rrugėn e vjetėr sepse ndjehen mė mirė dhe publiku i mbėshtet. Nacionalizmi ėshtė padyshim sheqeri mė i ėmbėl por ėshtė kaq i lirė dhe i thjeshtė pėr tu shitur. Ajo qė ėshtė e vėshtirė tė bėhet ėshtė pikėrisht e kundėrta e tij, tė krijosh rrugė tė reja. Ndaj dhe jam i sigurt qė dy kryeministrat gabuan, por ishte Rama ai qė provokoi. Siē edhe duhet tė dėnojmė shumė gjėra qė ndodhėn nė stadium gjatė ndeshjes me ekipin kombėtar shqiptar si ofendimet e tifozėve apo droni me flamurin e Shqipėrisė sė Madhe. Jam krenar tė them qė ekipi jonė veproi nė mėnyrė pozitive. Nė mėnyrė disi qesharake ata ishin heronjtė e kėsaj mundėsie tė dėshtuar pėr tė patur njė ndeshje normale futbolli, sepse ata nuk provokuan, ata morrėn flamurin thjesht pėr tja dhėnė shqiptarėve. Pati shumė provokime nga pankinat por jo nė fushė deri kur disa prej tifozėve hynė me dhunė nė fushė.

Pra duhet ti japim fund ēdo gjėje negative pėr tė ardhmen tonė. Sepse ėshtė shumė e lehtė tė ofendosh tjetrin. Psh, sikur tju thosha qė Skėnderbeu ishte serb dhe kjo ėshtė ajo ēka lidh shqiptarėt dhe serbėt, ēfarė do tė thoshit? A ėshtė kjo e kėndshme? Padyshim qė jo, por njerėzit kėtu nė Serbi besojnė se ai ishte serb dhe nė fakt ka prova pėr kėtė. Ka mė shumė prova qė Skėnderbeu ishte serb se sa qė Kosova ka qėnė ndonjėherė shtet. Pra e shihni, nėse vazhdojmė tė masim gjėra tė tilla, ka gjithmonė tulla pėr ti shtuar murit qė ekziston mes nesh, gjithmonė dhe ju garantoj qė ne jemi shumė tė talentuar pėr tė vendosur kėto tulla, siē jeni edhe ju. Ky ėshtė njė prej talenteve tė pėrbashkėta qė kemi nė Ballkan.

Po pėrse mendoni qė ėshtė kaq e vėshtirė tė pranojmė qė nuk biem dakord me njėri tjetrin?

Nė fakt nuk ėshtė e vėshtirė fare, duhet thjesht tė ulemi bashkė dhe tė themi "Ju e njihni Kosovėn, ėshtė e drejta juaj dhe askush nuk do tė ndėrhyjė se jeni shtet sovran por tė lutem, tė paktėn kur tė jemi bashkė pėrpara kamerave nė njė eveniment publik le tė pėrpiqemi tė mos e provokojmė njėri tjetrin. Po i jap edhe njė tjetėr kėshillė falas z. Rama qė mund tė kishte thėnė thjesht "Qėndrimi ynė pėr Kosovėn ėshtė i ditur qė ne besojmė se ėshtė njė shtet i pavarur". Pse duhet tė shkosh pėrtej kėsaj? Pėrse pėr herė tė parė pas 68 vjetėsh vjen nė Beograd dhe i jep vetes tė drejtėn pėr ti dhėnė leksione serbėve? “Mė lini tju mėsoj se ēfarė ėshtė nė interesin tuaj". Sikur unė tė vij nė Tiranė njė ditė kur tė kemi ndryshuar kėtė qeveri, a do tė prisnit qė unė tju provokoj apo prisni qė tė bėj dicka tė mirė pėr vendet tona.

Po ju si mendoni, ka vėrtet kaq shumė urrejtje mes nesh?

Sė pari mendoj se ne nuk e njohim shumė njėri tjetrin pėr ta urryer. Por ne dimė shumė pak. Kemi vetėm pak studentė tė gjuhės shqiptare nė universitetin tonė, ēka ėshtė pėr tė ardhur keq. Duhet tė ketė mė shumė tė rinj qė mėsojnė gjuhėn shqipe sepse ėshtė gjuha e Ballkanit, po bėhet njė gjuhė dominuese nė disa vende. Pra pse tė ikim nga njė kulturė qė ėshtė kaq afėr me tonėn? Shumė shkrimtarė serbė kanė shkruar pėr Shqipėrinė por shumė pak njerėz e njohin Kadarenė kėtu.

Pra na duhet tė mėsojmė mė shumė pėr njėri tjetrin. Ka njė ndjesi qė shqiptarėt nė Kosovė kanė mė shumė antagonizėm ndaj Serbisė se sa shqiptarėt e Shqipėrisė, sepse ata ndjejnė qė kanė pėsuar nga shteti serb ndėrsa shqiptarėt e Shqipėrisė jo. Por nga ana tjetėr kur shkon nė Prishtinė ka shumė gjėra qė na lidhin pėrtej politikės, literatura, muzika. E kuptoni ata nuk shohin gjithnjė e mė shumė drejt Tiranės por nga Beogradi sepse ėshtė diēka e natyrshme. Pra lidhjet skanė pse tė jenė vetėm etnike, por edhe ekonomike, tregtare dhe kulturore, ēka ėshtė mė e rėndėsishmja por mė e neglizhuara nė kėtė pjesė tė Europės.

Po politika serbe a po pėrpiqet ta ushqejė kėtė keqperceptim ?

Tradicionalisht politika serbe e ushqen kėtė keqperceptim madje pėr dekada do tė thosha edhe pėr shekuj me radhė. Shumė njerėz qė prej familjeve mė tė vjetra tė dinastisė serbe kishin perceptimin e keq tė fiseve shqiptare nė kufijtė jugorė qė ishin ushtarė tė mirė tė Sulltanit. Por shqiptarėt ishin edhe rebelė ndaj otomanėve por kjo pjesė e historisė ėshtė lėnė mėnjanė. Mbase jo nė mėnyrė tė qėllimshme sepse unė nuk besoj tek teoritė e konspiracionit. Shumė herė nė Kosovė njerėzit mė thoshin se akademia serbe bashkė me Kishėn shpiku planin djallėzor ndaj kombit shqiptar. Por pėr mua kėto janė gjepura. Mungesa e dijes dhe paragjykimet janė si motra binjake dhe ecin sė bashku pėr breza me radhė.

Dhe fatkeqėsisht nė arsim s'ka shumė pėr tė mėsuar. Unė besoj qė edhe nė tekstet shqiptare thuhen gjithashtu gjėra tė kėqia ndaj serbėve por po flas pėr sistemin tonė arsimor ku mund tė mėsosh gjėra si psh. shqiptarėt iu kundėrvunė ushtrisė serbe gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Por ka edhe shembuj pozitivė tė disa prej liderėve shqiptarė qė e ndihmuan ushtrinė serbe. Por kėto gjėra janė lėnė si shėnim nė fund. Pastaj, ajo ēka mėsojnė nxėnėsit kėtu ėshtė qė Shqipėria ka qėnė e izoluar gjatė regjimit tė Enver Hoxhės, qė ka mbėshtetur protestat e studentėve nė Kosovė dhe qė ishte ndėr vendet e para qė njohu pavarėsinė e saj dhe kemi dhe Kadarenė. Dhe kjo ėshtė e gjitha. Kjo ėshtė shumė pak pėr tė ardhmen dhe stabilitetin e Ballkanit.

Le tė flasim pėr atė qė ju e quajtėt "tabuja e madhe", Kosovėn. Pavarėsisht politikės a ėshtė e vėrtet qė Kosova ėshtė gjithnjė e mė pak e rėndėsishme pėr serbėt, kemi parė madje edhe nė fushata elektorale nuk po pėrdoret mė si njė kauzė. Kur mendoni qė serbėt, qytetarėt dhe politika do ta pranojė ekzistencėn e saj si shtet, pasi e di qė publikisht askush nuk do qė tė njohė pavarėsinė e saj.

Nė fakt unė mendoj qė kemi bėrė mjaft pėr tė arritur nė kėtė pozicionin "le tė pranojmė qė nuk biem dakord" dhe mendoj se qėndrimi ynė aktual ėshtė rezultat i negociatave tė ashpra me Prishtinėn qė pėrfunduan me 7 marrėveshje edhe pse shumė prej tyrė nuk janė bėrė realitet, por qė i hapėn rrugė marrėveshjeve nė Bruksel, qė padyshim janė njė sukses. Por duhet ti jetėsojmė ato qė kemi rėnė dakord. Por ju keni tė drejtė, njerėzit kėtu nuk shqetėsohen mė pėr Kosovėn, nuk ėshtė mė njė temė diskutimi. Por kur Edi Rama vjen nė Beograd dhe e pėrmend Kosovėn atėherė ata rinisin tė shqetėsohen. Kur ndodhin incidente kundėr serbėve nė veri tė Kosovės, apo shkrimi tė ISIS nė manastirin e Deēanit, atėherė njerėzit reagojnė. Por kjo ndodh me raste, jo se serbėt mendojnė gjithė kohės pėr Kosovėn. Ka thjesht solidaritet dhe lidhje emocionale me serbėt nė Kosovė dhe trashėgiminė tonė kulturore, apo me serbėt e shpėrngulur.

Pra gjithė kėto probleme tė pazgjidhura i lėnė plagėt e hapura tė cilat nuk mund ti shėrojmė thjesht me fjalė. Por natyrisht qė ėshtė e vėrtetė qė duhet tė mendojmė pėr ekonominė, dhe gjėra tė tjera qė na shqetėsojnė. Por tė njėjtėn gjė do ti thosha edhe z. Rama. "Kujt i bėhet vonė pėr Kosovėn, le tė flasim pėr ekonominė, hekurudhėn, fluturimet ajrore nga Tirana nė Beograd, e shumė ēėshtje tė tjera”. Pra ne serbėt duhet tė harrojmė Kosovėn ndėrsa Rama duhet tė na e kujtojė Kosovėn??. Ka diēka qė nuk shkon kėtu. Mendoj se duhet tė jemi mė tė sinqertė dhe tė pranojmė qė ka njė hendek tė madh mes nesh por le tė bėjmė gjithēka ėshtė e mundur pėr ta evituar. Ka ende shumė ēėshtje tė pazgjidhura pėr serbėt nė Kosovė por ajo qė ėshtė pozitive ėshtė qė ne treguam se ne mund tė punojmė sėbashku pavarėsisht mosmarrėveshjet mes nesh.

Mė besoni nuk ishte aspak e lehtė tė negocioja me zonjėn Tahiri, ishin negociata vėrtet tė ashpra. Unė e kuptova qė ditėn e parė qė s'mund tė bėja asgjė pėr ti ndryshuar asaj mendjen, ndėrsa asaj ju desh pak kohė qė ta kuptonte se nuk mund tė bėnte asgjė pėr tė ndryshuar mendjen time pėr mėnyrėn se si e shoh Kosovėn. Do tė jem i sinqertė me ju, unė nuk e shoh si njė shtet tė pavarur por mbase pėr herė tė parė nė historinė e Serbisė ka njė njohje tė plotė pėr ekzistencėn e Kosovės dhe institucioneve tė saj.

Pra mendoni qė brenda 5 apo 10 vjetėsh, Serbia do tė pranojė pavarėsinė e Kosovės?

Cili ėshtė ndryshimi mes pranimit dhe njohjes? Shikoni unė besoj se pjesa mė e madhe e njerėzve nė Serbi veēanėrisht qeveria e pranojnė qė Kosova ekziston, qė shqiptarėt atje kanė institucionet e tyre dhe qė ato janė tė pavarur nga institucionet tona, e pranojnė faktin qė ne nuk e kontrollojmė Kosovėn dhe qė nuk kemi se ēfarė tė bėjmė si shtet brenda Kosovės por nuk duan ta njohin zyrtarisht. Pra kjo ėshtė situata nė Serbi. Ne po negociojmė mė pėrfaqėsues tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike nga Kosova dhe mendoj se nga kėndvėshtrimi historik, ky ėshtė njė hap i madh pėrpara sepse pėrpara ne nuk pranonim as faktin qė Kosova ekzistonte.

Pėr ne, pėr vite me radhė lumi Ibėr ishte "fundi i botės", nuk kishte asgjė mė pėrtej tij, e kam fjalėn politikisht. Nuk ekzistonte Prishtina, ajo ishte qyteti i braktisur i separatistėve pėr tė cilėt ne thjesht nuk e pranonim faktin qė ata ekzistojnė. Ndėrsa tani e pranojmė. Ata njerėz kanė tė drejta, votojnė, kanė njė identitet dhe besojnė qė janė tė pavarur dhe ne respektojmė kėndvėshtrimin e tyre por ne nuk do ta njohim Kosovėn si njė shtet tė pavarur nė mėnyrė zyrtare. Por besoj se shteti serb do tė bėjė gjithēka pėrveēse njohjes sė pavarėsisė, mbase tė nėnshkruajė marrėveshje tė rėndėsishme me Prishtinėn apo edhe tė lejojė qė Kosova tė bėhet pjesė e institucioneve mė tė rėndėsishme ndėrkombėtare.

Pra gjithė kėto gjėra besoj se po shkojnė nė drejtimin e duhur. Por nga ana tjetėr, serbėt nė Kosovė dhe trashėgimia e tyre duhet tė mbrohet plotėsisht dhe kjo ėshtė diēka pėr tė cilėn do tė vazhdojmė tė insistojmė qė tė na pyesin. Nuk lejojmė qė disa zyrtarė nė Prishtinė tė thonė se kjo nuk ka asnjė lidhje me ne. Ajo qė dua tė them, ėshtė se ne nuk ėndėrrojmė qė ti kėpusim njė copė Kosovės apo tė ndryshojmė kufijtė siē pati pėrpjekje pėr tė ndryshuar kufijtė tanė, qė disa i quajnė tė suksesshme sepse kėto gjėra do ta kthenin Serbinė pas, por serbėt nė Kosovė do tė jenė matėsi mė i mirė i normalizimit tė marrėdhėnieve mes Beogradit dhe Prishtinės.

Nėse ju thoni qė Serbia duhet tė pyetet pėr serbėt nė Kosovė, atėherė edhe Shqipėria duhet tė pyetet pėr shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės apo jo?

Sigurisht, pėrse jo? Mendoj se ėshtė legjitime qė Shqipėria tė thotė qėndrimin e saj pėr shqiptarėt dhe tė drejtat e tyre nė jug tė Serbisė, dhe kjo nuk ėshtė aspak e ndaluar madje mendoj se ėshtė pozitive. Por ēdo gjė ėshtė shpatė me dy tehe nė ballkan. Sepse kur shqiptarėt nė Preshevė thonė se duan tė kenė tė njėjtat tė drejta me serbėt nė Kosovė, jemi ne qė themi, ej po edhe ne duam tė njėjta tė drejta pėr serbėt nė Shqipėri qė tani as nuk njihen se ekzistojnė. Pra rrethi vicioz vazhdon tė rrotullohet.

Kjo do tė ishte mbase njė prej ēėshtjeve qė unė do tė insistoja qė tė flisja me z. Rama mbase jo publikisht por padyshim privatisht. Sepse janė gati 30 mijė serbė qė jetojnė nė Shqipėri pėr tė cilėt ne mendojmė se nuk kanė tė drejta tė mjaftueshme. Tė drejtat e tyre janė milje larg tė drejtave qė kanė shqiptarėt nė jug tė Serbisė dhe kushdo me pikėpamje objektive do ta konfirmonte kėtė gjė. Sė pari, tė drejtėn pėr tė ekzistuar si serbė, pėr tė patur emra serbė, pėr tu organizuar apo pėr tė patur partinė e tyre apo pėr tu pėrfaqėsuar nė parlament e shumė tė tjera. Por asgjė prej kėtyre nuk ekziston. Pra e shihni, problemi i pakicave duhet tė jetė njė ēėshtje ku ne sėbashku do ti zgjidhim problemet dhe duke bėrė kėshtu, do tė bėjmė mė shumė pėr marrėdhėnien mes dy vendeve tona sesa duke kuajtur futboll apo duke dhėnė konferenca pėr shtyp.

Futboll jo, po mbase basketboll. Do tju pėlqente tė vinit nė Tiranė dhe tė luanit njė ndeshje basketbolli me z.Rama?

A ėshtė ai i mirė? 

Po mesa di ėshtė shumė.

Por unė nuk mendoj se ėshtė mė i mirė se unė. A e dini qė Edi Rama ishte mbase i vetmi politikan shqiptar qė ne e pėlqenim kėtu pėrpara kėtyre ngjarjeve, sepse ai shkonte mirė mė Gjingjiē, ai konsiderohej si njė artist, i majtė, si njė social-demokrat, pra ishte si njė frymė e re qė vinte nga Tirana sepse Berisha ishte gjithnjė i ashpėr, antagonist dhe nacionalist por Rama konsiderohej si shumė mė modern dhe politikan shumė mė pajtues. Por tani kemi kėtė dushin e ftohtė, pėr fat tė keq. Pra kjo vizitė e ndryshoi kėtė pikėpamje, por ėshtė thjesht njė episod, dhe tani na duhet tė bėjmė njė tjetėr mė tė mirė.
Pages: [1] 2 3