News: Pershendetje Peja1.com kthehet prap online pas nje pauze te shkurter , se shpejti me risi
October 17, 2018, 07:07:53 PM

* User

Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Reklamat

Forum* Statistic


 • *Total Posts: 7721
 • *Total Topics: 6565
 • *Online Today: 24
 • *Most Online: 108
(January 03, 2012, 08:06:39 AM)
 • *Users: 0
 • *Guests: 12
 • *Total: 12

Author Topic: NEXHAT KRASNIQI - NEKRA  (Read 2187 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Beni

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1522
 • Karma: +0/-0
  • http://www.peja1.com
NEXHAT KRASNIQI - NEKRA
« on: November 04, 2011, 09:57:50 AM »


NEXHAT KRASNIQI - NEKRA (1952)

Nekra lindi në vitin 1952 në Pejë. Diplomoi në Akademinë e Arteve në degën e Dizajnit Grafik, ndërsa specializoi në degën e Dizajnit Grafik dhe Filmit të Animuar. Për momentin është pedagog në Akademinë e Arteve pranë Universitetit të Prishtinës.
Poashtu punon edhe si dizajner grafik, karikaturist, animator dhe ilustrator.
Është edhe drejtor artistik i Bienalës Ndërkombëtare të Karikaturës Kosovare.

Çmimet:
1982 Marostika(Itali) - Çmimi i parë në festivalin botëror të karikaturës.
1982 Prishtinë - çmimi i parë në ekspozitën e parë të karikaturës
1983 Prishtinë - çmimi i Kosovës për muajin Dhjetor
1983 Sarajevë - çmimi i parë në ekspozitën e parë Jugosllave të Grafikës Satirike
1984 Shkup - çmim special në Galerinë Ndërkombëtare të Karikaturës
1984 Vercelli(Itali) - çmimi i parë në Bienalën Ndërkombëtare të Karikaturës
« Last Edit: December 21, 2011, 09:30:23 AM by Beni » 

Radio Dukagjini

Euro 2016


Image and video hosting by TinyPic

Peja1 Per Android

Facebook

Reklamat

Kalendari

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31