News: Pershendetje Peja1.com kthehet prap online pas nje pauze te shkurter , se shpejti me risi
October 18, 2018, 12:54:07 PM

* User

Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Reklamat

Forum* Statistic


 • *Total Posts: 7721
 • *Total Topics: 6565
 • *Online Today: 50
 • *Most Online: 108
(January 03, 2012, 08:06:39 AM)
 • *Users: 0
 • *Guests: 12
 • *Total: 12

Author Topic: PAMJET E RRALLA TË AHMET ZOGUT DHE SHQIPËRISË SË VITIT 1930  (Read 5176 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Beni

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 1522
 • Karma: +0/-0
  • http://www.peja1.com
PAMJET E RRALLA TË AHMET ZOGUT DHE SHQIPËRISË SË VITIT 1930
« on: November 16, 2014, 12:32:39 PM »


Publikohen për herë të parë nga Arkivi i Qendrës së Historisë Hebraike në New York

Videoja e mëposhtme u publikua nga Arkivi i Qendrës së Historisë Hebraike në New York. Aty shihet fillimisht një vizitë e ambasadorit amerikan të asaj kohe në Tiranë, Herman Bernstein, në qytetin e Krujës. Më pas ambasadori takohet për pak minuta me vetë Mbreti Zog I. Video eshte publikuar ne YouTube nga Flamur Maxharri. Në vitin 1930 presidenti amerikan Hoover, caktoi Herman Bernstein, ambasador të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, një post që e mbajti deri në vitin 1933. Gjatë mandatit të tij, ai ka punuar në negocimin midis SHBA dhe Shqipërisë për ratifikimin e shumë traktateve, ku edhe kishte marrë një çmim nga Mbreti Zog për shërbimin e tij në Shqipëri, ai ishte shpërblyer me dekoratën “Urdhri i Skënderbeut”.

Bernstein ka shkruar disa libra me vlerë, mes të cilëve “Celebrities of Our Time” - një përmbledhje intervistash me krerë shtetesh dhe figura të tjera të njohura botërore. Ai njihet gjithashtu si mik i Ajnshtajnit dhe si njeriu që hodhi në gjyq për fyerje industrialistin e famshëm Henry Ford në vitin 1923.

Bersteini e fitoi gjyqin dhe gjykata i akordoi 200 mijë dollarë. Ai ka hartuar edhe një biografi në anglisht të Zogut, në bazë të pyetjeve që i dërgoi Mbretit dhe përgjigjeve që mori prej tij.


Shqiperia ne vitin 1930: Mbreti Zog dhe Herman Bernstein 

Radio Dukagjini

Euro 2016


Image and video hosting by TinyPic

Peja1 Per Android

Facebook

Reklamat

Kalendari

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31